مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

عمل بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی یکی از انواع مدل های جراحی بینی است که در آن، شکل بینی بعد از عمل زیبایی به طور یکپارچه و متناسب با سایر ویژگی های صورت طراحی می شود و حالت بینی به این ترتیب طبیعی و نرمال خواهد بود. در همین راستا، توجه ناظر یا مخاطب به بینی معطوف نمی شود و انجام عمل بینی مشخص نی گردد.

عمل بینی طبیعی پر طرفدار ترین مدل رینوپلاستی است و می توان این نکته را عنوان کرد که دلیل این محبوبیت آن است که بسیاری از افراد نمی خواهند بینی خیلی سربالا یا خیلی کوچک داشته باشند و مهم ترین هدف آ«ها از انجام این جراحی زیبایی، کمک به افزایش تناسب میان اعضای چهره شان است.

با خواندن این مقاله خواهید دانست که به کدام مدل عمل بینی، جراحی بینی طبیعی گفته می شود و فرق آن با عمل بینی فانتزی چیست.

بررسی مفهوم زیبایی بینی

با وجود مجموعه اصول کلاسیک و سنتی، زیبایی همچنان مفهومی دست نیافتنی است. به خصوص در چنین جهانی که سلیقه های فردی، تأثیرات فرهنگی، سبک مدرن و رسانه ها (رسانه های اجتماعی) همه می توانند فرمول اصلی را تحت الشعاع قرار دهند. بنابراین، چه چیزی باعث زیبایی بینی می شود؟ چه چیزی باعث جذابیت آن می شود؟ آیا بینی کاملی وجود دارد؟ این ها سوالاتی که ممکن است افراد از خود یا از یک جراح بینی بپرسند.

زیبایی نه تنها تناسبات و زوایای ذکر شده را شامل می شود، بلکه از همه مهم تر، به معنای هماهنگی و تعادل بین ویژگی های صورت با هم است. ما در مورد آن چه بینی زیبا ایجاد می کند، چه برای آقایان و چه خانم ها، نظرات خاص خود را داریم. در جراحی بینی طبیعی، ساده ترین پاسخ این بود که بینی زیبا صاف، متقارن و نسبتاً کوچک است. با این حال ، نگاهی گذرا به برخی از پارامتر های زیبایی می تواند نشان دهد که زیبایی چیزی بیش از ریاضیات و ابعاد است. ممکن است دو فرد دارای بینی های کاملا متفاوت باشند، اما هر دو بینی واقعاً زیبا  و مکمل ویژگی های صورت آن ها باشند. پس جراحی بینی طبیعی دارای یک مشخصه کامل نیست و متناسب با صورت هر فرد می تواند متغیر باشد.

بیشتر بخوانید
اهمیت انتخاب بهترین جراح بینی گوشتی در تهران

انواع مدل عمل بینی

اگر بخواهیم به طور کلی بحث کنیم، عمل بینی سه نوع مختلف دارد. این دسته بندی بر اساس مدل بینی بعد از عمل انجام می شود. بهترین راه برای انتخاب هر یک از این مدل ها آن است که با یک جراح بینی با تجربه مشورت گردد. چرا که چنین شخصی به خوبی از تناسب های دقیق میان اعضای مختلف صورت و بینی آگاهی دارد و به خوبی می داند که چه مدلی به بینی شما خواهد آمد.

انواع مدل عمل بینی بر اساس معیارهای امروزی عبارتند از:

  • عمل بینی طبیعی
  • عمل بینی فانتزی
  • عمل بینی نیمه فانتزی

در ادامه به بررسی اجمالی هر یک از این انواع خواهیم پرداخت و در مورد محبوب ترین مدل عمل بینی اطلاعات مفصل و کاملی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بهترین مدل عمل بینی چیست؟

هدف اصلی جراحی بینی آن است که به افزایش تناسب و در نتیجه زیبایی چهره کمک کند. در طی این عمل، جراح به اصلاح زاویه و فاصله میان بینی و دیگر اعضای صورت خواهد پرداخت. همچنین در این روند، اندازه ی بخش های مختلف بینی هم بهبود خواهند یافت.

ایده آل ترین شکل عمل بینی آن است که تمامی این فاصله ها با توجه به فرم کلی صورت بهبود یابد. در این صورت می توان گفت که فرد از بینی طبیعی، استاندارد و در عین حال زیبا برخوردار است.

عمل بینی فانتزی مدلی است که در آن سایز بینی فرد کوچک شده، انحنای تیغه ی بینی افزایش می یابد و همچنین نوک بینی حالت سربالا به خود می گیرد.

بسیاری از خانم هایی که برای انجام جراحی بینی داوطلب می شوند، تحت تاثیر تبلیغات شبکه های اجتماعی و دیگر مسائلی مانند سلیقه ی شخصی مایل به داشتن بینی مدل عروسکی یا فانتزی هستند. اما بعد از جراحی متوجه می شوند که بینی شان بیش از حد کوچک شده یا زیاد قوس دارد یا نوک آن بیش از حد سر بالا شده است

بیشتر بخوانید
تزریق ژل به بینی

در چنین مواردی، این افراد برای انجام عمل بینی ترمیمی مراجعه می کنند و می خواهند که بینی شان شکل طبیعی تری به خود بگیرد. در این حالت اگر بینی آنقدر کوچک شده باشد که دیگر جایی برای اصلاح آن باقی نمانده باشد، نمی توان بینی را ترمیم کرد.

عمل بینی نیمه فانتزی نیز یکی دیگر از انواع مدل عمل بینی محسوب می گردد. این مدل همان طور که از نام آن مشخص است، چیزی میان عمل بینی طبیعی و عروسکی است. در این مدل نوک بینی خیلی سربالا نمی شود اما حالت محوی از سربالایی را به خود خواهد گرفت. همچنین تیغه بینی یا سپتوم دچار قوس بیش از حد نخواهد شد.

عمل بینی طبیعی مدلی است که در آن، بینی بعد از عمل زیبایی به طور یکپارچه با سایر ویژگی های صورت ترکیب شده و توجه ناظر یا مخاطب به آن معطوف نمی شود.

در طول اعصار، دانشمندان درباره ی آن چه زیبایی و تناسب صورت و بینی را تشکیل می دهد بحث کرده اند. این چالش ها مربوط به مصریان، یونانی ها و هنرمندان دوره رنسانس است. در طول سال ها، زاویه های مختلفی از صورت “ایده آل” تشخیص داده شده و به عنوان مثال مشخص کرده اند که بینی چگونه باید چرخانده شود یا نوک بینی تا چه حد از صورت فاصله داشته باشد.

بینی و صورت همیشه از نمای جلو ارزیابی و اندازه گیری می شوند. در نمای جلو می توان تقارن بینی را ارزیابی کرد. یک خط عمودی که از مرکز ریشه بینی تا چانه اندازه گیری می شود ، وجود هرگونه عدم تقارن و کج روی پشت بینی را تعیین می کند. برای هر گونه جراحی بینی طبیعی شناخت زوایا و فرم های طبیعی صورت الزامی است.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی گوشتی

جراحی طبیعی بینی بیشتر برای رفع کردن نواقص و بد شکلی بینی است. به طوری که نواقص را از بین می برد و یک حالت طبیعی به بینی و صورت می بخشد. مدل های دیگر جراحی بینی شامل جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی که هر کدام دارای خصوصیات و ویژگی هایی متفاوتی از جراحی بینی طبیعی هستند. در این مقاله به معرفی انواع مدل های جراحی بینی طبیعی و فانتزی و تفاوت این دو می پردازیم.

مهم ترین ویژگی های عمل بینی طبیعی کدامند؟

جراحی بینی طبیعی در نمای نیمرخ ، پشت سوراخ بینی با اندکی فرورفتگی از پیشانی عبور می کند که زاویه بینی – پیشانی را تشکیل می دهد. روی بینی باید به طور معمول صاف باشد و اگر دارای برآمدگی است این برآمدگی نباید بیشتر از 1 تا 2 میلیمتر از نوک بیرون بالاتر باشد.

همچنین، در نمای نیم رخ، سوراخ های بینی باید تا حدی دیده شوند. جراحی بینی طبیعی باید متناسب با صورت باشد. نباید توجه بیننده هرگز به دلیل جنبه هایی از بینی که غیر طبیعی به نظر می رسند، منحرف شود.

نفس کشیدن طبیعی و عادی است در این نوع جراحی و نحوه صحبت کردن فرد و صدای آن نیز تغییر نمی کند. هیچ خطوط ظاهری غیر طبیعی مانند: نوک تیز بینی رو به بالا در جراحی طبیعی بینی وجود ندارد. نکته مهمی که در این جا باید به آن اشاره شود این است که چه چیزی باعث می شود در جراحی بینی شکل و ساختار بینی طبیعی شود؟

جراحی زیبایی بینی با ساختار طبیعی یک استراتژی است که بر حفظ غضروف بینی، استخوان و بافت نرم در یک موقعیت طبیعی و ایجاد یک کانتور طبیعی متمرکز است. این باعث ایجاد بینی می شود که به نظر نمی رسد تحت جراحی قرار گرفته باشد. بینی متناسب با صورت است. حتی در بعضی مواقع در جراحی بینی طبیعی، بینی بهتر از حالت طبیعی و نچرال است.

در واقع نکته مهمی که در جراحی بینی طبیعی باید به آن  توجه شود حفظ غضروف بینی است. در واقع  جراحی طبیعی بینی شامل مراحل و موارد زیر است : شکل دادن غضروف به حالت آناتومیک طبیعی، حفظ غضروف به اندازه کافی که موجب جلوگیری از بالا آمدن (جمع شدن) سوراخ های بینی می شود، عدم تقارن سوراخ بینی، عدم استفاده از پیوندهایی که بینی را نوک تیز می کند، به حداقل رساندن ارتفاع نوک و جلوگیری از بیش از حد بالا رفتگی بینی . جدای از رعایت کردن این نکات مراقبت های بعد از عمل نیز بسیار مهم است. رعایت نکاتی که موجب سرعا بهبود زخم ها می شود موجب جلوگیری از ایجاد بافت اسکار می شود. همچنین در جراحی بینی طبیعی به دلیل کاهش شیب روی دامنه بینی ( بر عکس مدل فانتزی که شیب زیادی دارد ) باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم و پولیپ می شود.

بیشتر بخوانید
قبل از جراحی بینی چه اقداماتی باید انجام داد؟

تفاوت جراحی بینی طبیعی با مدل فانتزی

در مطالب قبلی شکل، ساختار و نحوه جراحی  بینی طبیعی را مورد بررسی قرار دادیم. در اینجا به طور خلاصه به ساختار و شکل مدل بینی فانتزی اشاره می کنیم. این مدل جراحی در واقع برعکس جراحی بینی طبیعی است. زیرا در این نوع مدل بخش زیادی از غضروف و استخوان بینی برداشته می شود تا علاوه بر داشتن ظاهر کوچک، به راحتی بتوان نوک بینی تا حدی روبه بالا قرار داد.

در جراحی بینی فانتزی بر خلاف جراحی بینی طبیعی نوک بینی در موقعیت غیر طبیعی قرار دارد و بیش از حد روبه بالاست. همچنین سوراخ های بینی از نیمرخ تا حد زیادی مشخص هستند. همچنین داشتن شیب زیاد روی دامنه بینی ممکن است باعث ایجاد پولیپ یا جای زخم شود که این عوامل در نحوه نفس کشیدن و یا صدا در هنگام صحبت تاثیر می گذارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران

رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386
رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390
استادیار دانشگاه جندی شاپور
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =

Call Now Buttonتماس با پزشک