دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی بینی / عمل بینی با صد نمونه کار واقعی
مدت زمان مطالعه ۳۵ دقیقه

عمل بینی با صد نمونه کار واقعی

یکی از موفقیت آمیز ترین و پر طرفدار ترین انواع جراحی زیبایی در جهان، عمل بینی است. از آن جا که بینی مرکزی ترین عضو صورت است و به میزان بسیار زیادی به چشم می آید، محبوبیت این جراحی زیبایی، اتفاقی غیر منتظره نیست.

در این مقاله همه چیز را در مورد این جراحی زیبایی بخوانید و با آگاهی کامل از همه این موارد، تصمیم به انجام عمل بینی بگیرید.

تمامی موارد عنوان شده در این نوشتار مورد تایید دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی، با سابقه ای چندین ساله در زمینه انجام این جراحی و دیگر انواع جراحی زیبایی و ترمیمی هستند.

آنچه در این مقاله می خوانید: نمایش

جراحی بینی چیست؟

رینوپلاستی یا راینوپلاستی که در زبان لاتین به شکل Rhinoplasty نوشته می شود، عملی است که در طی آن جراح به بهبود وضعیت بینی بیمار می پردازد. این کلمه از دو بخش رینو + پلاستی تشکیل شده است که اولی به معنای بینی و دومی به معنای جراحی زیبایی می باشد.

در تصویر زیر می توانید یک نمونه جراحی بینی را ببینید که در طی آن مشکلات مختلف اعم از مشکلات تیغه و نوک بینی اصلاح شده و چهره ای جدید برای فرد ایجاد گردیده است:

نمونه کار دکتر بخشایی کیا

بیشتر بخوانید=> تغییرات چهره بعد از جراحی بینی

هدف از عمل بینی چیست؟

به این دلیل که تعداد متقاضیان جراحی زیبایی بینی بسیار زیاد است، در بیشتر موارد از این عمل به عنوان اقدامی زیبایی یاد شده و جوانب درمانی آن در نظر گرفته نمی شود. اهداف مختلفی را  توان برای این نوع جراحی بر شمرد که از میان آن ها می توانید چند مورد را در عکس نوشته ی زیر ببینید:

انواع عمل بینی

چرا رینوپلاستی محبوب ترین جراحی زیبایی است؟

دلایل مختلفی می توانند زمینه ساز این موضوع باشند اما در حقیقت مهم ترین دلیل محبوبیت رینوپلاستی در ایران و جهان، اهمیت بالای این عضو و تاثیر بالای آن در زیبایی چهره است. بینی را می توان مهم ترین عامل موثر بر روی تناسب چهره ی فرد و کسب نمره ی بالا در استاندارد های زیبایی دانست.

این موضوع علاوه بر آن که بر اهمیت انجام جراحی بینی می افزاید، کار را برای جراح سخت تر می کند. چرا که برای حفظ تعادل میان بینی و دیگر اعضای صورت باید با دقت و ظرافت بالا عمل کرد و اجازه ی انجام هیچ گونه اشتباهی را به خود نداد.

هم چنین اگر بخواهیم این مبحث را به صورت میان مرزی و در مورد کشور خودمان بررسی کنیم، باید گفت که ریشه آمار بالای عمل بینی در ایران به آناتومی صورت و بینی ایرانیان بر می گردد. از آن جا که چهره ی یک فرد ایرانی تفاوت های اساسی و بسیاری با چهره ی یک فرد غربی دارد، همین موضوع باعث ترغیب افراد به انجام رینوپلاستی و نزدیک شدن به معیارهای زیبایی جهانی دارد.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت عمل بینی در ایران، کم تر بودن هزینه ی آن نسبت به کشور های اروپایی و امریکایی است. این مسئله باعث می شود که بسیاری از افراد خارجی برای انجام جراحی بینی به ایران سفر کنند.

محبوبیت رینوپلاستی

چه کسانی باید بینی خود را جراحی کنند؟

افراد مختلف با هر جنسیت و موقعیتی می توانند برای انجام جراحی زیبایی بینی اقدام کنند. در میان این افراد، کسانی هستند که بیشتر از دیگران برای این اقدام مناسب هستند. مانند افرادی که:

 • سایز بینی بزرگی دارند.
 • باردار نیستند و تا چند ماه بعد از عمل بینی قصد بارداری ندارند.
 • به دلیل نارضایتی از ظاهر بینی خود دچار کمبود اعتماد به نفس شده اند.
 • بینی شان به علت انحراف سپتوم یا همان تیغه بینی، کج و نازیبا شده است.
 • می خواهند علاوه بر رفع مشکلاتی مانند سینوزیت یا پولیپ، جراحی زیبایی هم انجام دهند.
 • بیشتر از یک سال از جراحی زیبایی بینی سابق آن ها گذشته است و تصمیم به انجام جراحی دوباره دارند.
 • به علت وجود مشکلات ساختاری مانند انحراف شاخک های بینی یا وجود پولیپ در بینی دچار مشکلات تنفسی شده اند.

چه کسانی نباید بینی خود را جراحی کنند؟

به طور کلی و به گفته دکتر بخشایی کیا، محدودیت خاصی برای انجام رینوپلاستی وجود ندارد. اما برخی از شرایط و موقعیت ها می توانند جراحی بینی را با پیچیدگی هایی رو به رو کنند. از میان این شرایط می توان به بارداری یا ابتلا به بیماری های خونی مثلا هموفیلی اشاره کرد.

محدودیت رینوپلاستی

عمل بینی چگونه انجام می شود؟

روند جراحی بینی در تمامی موارد تقریبا یکسان است. مگر آن که روش متفاوتی از سوی جراح و بعضا به خواست خود فرد در پیش گرفته شود.
مراحل عمل بینی را می توان به اختصار به چهار مرحله تفکیک کرد:

مرحله اول: بیهوشی

بیهوشی عمل بینی یکی از مهم ترین نکات مورد سوال متقاضیان است. در زمان های گذشته که بیهوشی به وسیله مواد شیمیایی خطرناکی همچون اتر و … انجام می شد، افراد ترس زیادی از این مرحله جراحی داشتند. اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی و فناوری و ارائه راه های جدید برای بیهوشی افراد طی جراحی های زیبایی و درمانی، می توان گفت که بیهوشی برای افراد سالمی که از بیماری خاصی رنج نمی برند، بی خطر است و نمی توان آن را تهدید یا مانعی برای انجام عمل بینی به حساب آورد.

به همین دلیل است که دیگر خیلی وقت است که جراحان بینی ترجیح می دهند از روش هایی همچون بی حسی موضعی استفاده نکنند. این مسئله دو دلیل دارد:

 1. اول آن که همان طور که ذکر شد، با پیشرفت علم، دیگر بیهوشی روش خطرناکی نیسست.
 2. همکاری بیمار با پزشک در طول جراحی بینی با بی حسی موضعی بسیار کم است ‌و در این حالت جراح نمی تواند به راحتی به همه بخش های بینی دسترسی داشته باشد و تغییرات مورد نظر و مورد نیاز را ایجاد کند.

مرحله دوم: برش

برش ها و نحوه ایجاد آن ها می توانند نوع جراحی را عوض کنند. ممکن است برش های عمل بینی تنها بخش داخلی بینی را هدف گرفته باشند یا بر روی بخش بیرونی آن نیز ایجاد شوند.

مرحله سوم: ایجاد تغییرات

در بخش مزایای عمل بینی خواهیم خواند که جراح در طی این عمل می تواند اشکالات متعدد بینی فرد را برطرف کند. هدف از انجام عمل بینی نه تنها افزایش زیبایی بینی و چهره، بلکه ایجاد اصلاحات ساختاری به منظور بهبود کیفیت تنفس است.

مرحله چهارم: بخیه

این خیلی مهم است که بخیه ها چگونه بر روی بینی زده می شوند. برای جلوگیری از ایجاد اسکار بر روی بینی می بایست این بخیه ها به ظریف ترین شکل ممکن دهانه ی برش ها را بسته و به روند ترمیمی بینی کمک کنند.

روند جراحی بینی

انواع بینی

انسان ها با وجود ویژگی های مختلف و متنوعی که دارند، از یکدیگر باز شناخته می شوند. یکی از این ویژگی ها، مربوط به ظاهر آنان است. هر عضو بیرونی بدن انسان ها ممکن است شکلی متفاوت با فرد دیگری داشته باشد. بینی هم یکی از این اعضا می باشد.

به طور کلی می توان با توجه به حالت قرارگیری استخوان ها و غضروف ها و هم چنین جنس پوست بینی (ضخیم یا نازک بودن آن) انواع بینی را به سه دسته مجزا تفکیک کرد. دسته ی آخر با عنوان بینی نیمه استخوانی را می توان ترکیب بینی گوشتی و استخوانی دانست.

بینی گوشتی

بینی های گوشتی در میان ایرانیان شایع ترین نوع بینی هستند. شاید یکی از مهم ترین دلایل گرایش بیش از اندازه ی این افراد به انجام جراحی هم همین باشد.

در این نوع، پوست روی بینی ضخیم و سنگین است. به همین دلیل معمولا نوک بینی به سمت پایین افتادگی دارد.

نتیجه جراحی بینی گوشتی را می توان به شکل دلخواه ایجاد کرد. برای آن که بعد از عمل، بینی برگشت پیدا نکند، می توان از پیوند های غضروفی بهره گرفت که در ادامه در رابطه با آن ها به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

بینی استخوانی

در صورتی که پوست روی بینی نازک باشد، می گوییم که از نوع استخوانی است. نتیجه عمل بینی استخوانی درخشان تر از نتیجه عمل بینی گوشتی است. چرا که پوست سنگین نیست و در نتیجه امکان افتادگی یا تغییر شکل بافت بعد از عمل وجود ندارد.

بینی نیمه استخوانی

این نوع بینی کیفیتی میان نوع گوشتی و نوع استخوانی دارد. به این صورت که ضخامت پوست آن نه زیاد است و نه کم.

بهترین نوع بینی که بهترین نتایج را به نمایش می گذارد، همین نوع نیمه استخوانی است.

انواع بینی

آیا بینی گوشتی بعد از عمل بر می گردد؟

نمی توان با قطعیت اظهار کرد، چرا که این موضوع بیش از هر چیز به مهارت و ظرافت جراح بستگی دارد. در بسیاری از موارد می توان با استفاده از غضروف های پیوندی از برگشت این بینی ها بعد از عمل جلوگیری کرد.

تاثیر ضخامت پوست بینی بر روی نتیجه عمل

همان طور که بار ها اشاره کردیم، ضخامت پوست بینی مهم ترین عامل موثر بر روی نتیجه عمل است. هر چه پوست بینی ضخیم تر باشد، نتیجه عمل نامشخص تر بوده و فرد حس می کند که بینی اش بعد از عمل هیچ تغییری نکرده است.

در مقابل، پوست نازک بینی وجود دارد که تمام نتایج جراحی بینی را به طور کامل به نمایش می گذارد. اما در حقیقت این موضوع نیز می تواند مشکل ساز باشد. چرا که اگر اسکار کوچکی بر روی استخوان تیغه بینی ایجاد گردد، به دلیل نازگی بیش از حد پوست نمایان شده و باعث نارضایتی فرد از نتیجه می گردد.

بهترین نوع بینی، بینی های نیمه استخوانی هستند. پوست این بینی ها نه خیلی ضخیم و نه خیلی نازک است. به همین دلیل می توانند به بهترین و مورد قبول ترین شکل، نتایج عمل بینی و زحمات جراح را به نمایش بگذارند.

ضخامت پوست بینی

روش های عمل بینی

می توان روش های مختلفی برای پیش برد روند عمل بینی در نظر گرفت. معروف ترین تقسیم بندی ای که به این منظور انجام می شود، انواع جراحی بینی را به دو نوع بسته و باز تفکیک می کند.

عمل بینی بسته

در این روش بدون این که برشی بر روی قسمت خارجی بینی ایجاد گردد و بخیه ای بر روی این محل نیاز باشد، جراح با مهارت بالای خود، دسترسی به بخش های ساختاری بینی را از طریق همان برش های داخل بینی فراهم می نماید.

عمل بینی به روش باز

در مقابل، روش عمل بینی سنتی یا همان باز وجود دارد که در طی آن علاوه بر بخیه های داخلی بینی، بخیه هایی هم بر روی قسمت بیرونی ایجاد می شوند. در این روش دسترسی جراح به بخش های داخلی بینی صد درصد است و می تواند تغییرات گسترده تری را ایجاد نماید.

عمل بینی باز بهتر است یا بسته؟

نمی توان گفت که کدام یک بهتر هستند. چرا که هر یک از روش های بسته و باز، مزایای خاص خودشان را دارند.

جراح بینی با توجه به نوع بینی و تغییرات مورد نیاز، از میان این دو روش انتخاب خواهد کرد.

جراحی بینی باز و بسته

مدل های عمل بینی

بر اساس نتیجه ای که در پی انجام عمل بینی به دست می آید، می توان مدل عمل را به سه دسته تقسیم بندی کرد:

 • عمل بینی فانتزی (عروسکی)
 • عمل بینی طبیعی
 • عمل بینی نیمه فانتزی

عمل بینی فانتزی (عروسکی)

در این مدل نوک بینی سربالا است و تیغه بینی به حالت فرو رفته یا مقعر در می آید. این خاصیت در بینی های افراد شرق آسیا به طور طبیعی دیده می شود.

برای ایجاد این مدل باید به تناسب کلی میان اعضای صورت توجه ویژه ای داشت. چرا که اگر بینی بیش از حد کوچک، سربالا یا مقعر شود، ممکن است زیبایی فرد نه تنها زیاد نشود، بلکه کاهش نیز بیابد.

عروسکی
بینی از نوع استخوانی دارای قوز بوده است و با انجام رینوپلاستی تبدیل به بینی خوش حالت و خوش تراش شده است.

عمل بینی طبیعی

در این مدل، بینی سربالا نمی شود و شکل عروسکی پیدا نمی کند. ممکن است تناسبات بینی به همان صورتی که بودند، حفظ شوند و فقط بینی کوچک تر گردد. بسیاری از آقایان برای حفظ حالت نرینگی صورت خود از جراح تقاضای ایجاد این مدل را دارند.

هم چنین خانم هایی که دوست دارند چهره ی ساده ای داشته باشند و در نتیجه ی رینوپلاستی تغییرات زیادی در صورتشان ایجاد نگردد، می خواهند که بینی شان به مدل طبیعی عمل شود.

نمونه کار طبیعی
بینی از نوع استخوانی بوده است و بنا به خواست بیمار و صلاحدید پزشک به صورت طبیعی عمل شده است.

عمل بینی نیمه فانتزی

این مدل عمل بینی در میان ایرانیان بسیار محبوب است و در آن علاوه بر حفظ حالت طبیعی بینی، کیفیت های زیبایی عروسکی نیز داده می شود. این مدل چیزی میان مدل طبیعی و فانتزی است که در آن به بهترین شکل ممکن مشکلات ظاهری بینی بر طرف می گردد اما شکل غیر طبیعی به خودش نمی گیرد.

نمونه طبیعی
بینی از نوع گوشتی و پهن است و سایز آن بعد از جراحی کوچک شده اما تناسبات چهره به خوبی حفظ شده اند.

آیا عمل بینی فانتزی بهترین انتخاب است؟

هرگز نمی توان چنین حرفی زد. به طور کلی باید در این موارد تنها بعد از معاینه ی بینی شخص و نه از روی حدس و گمان نظر داد.

برای جراحی های زیبایی، بهترین و بدترین نوع عمل معنایی ندارد. بهترین نوع جراحی آن است که در وهله اول بتواند زیبایی فرد را با توجه به تناسب ها و استاندارد های زیبایی فراهم کند و در درجه دوم رضایت وی را به همراه داشته باشد.

تفاوت جراحی بینی طبیعی و عروسکی

مزایای عمل بینی

مزایا و فواید مختلف و متعددی در نظر گرفت. داشتن حس بهتر نسبت به ظاهر صورت، تغییرات گسترده ی چهره و جوان تر نشانه داده شدن فرد، همه و همه از مزایای انجام جراحی بینی هستند.

افزایش اعتماد به نفس با عمل بینی

شاید شما نیز تجربه ی مسخره شدن به دلیل داشتن بینی بزرگ یا بدشکل را داشته باشید. این اتفاق چیزی است که به ظاهر ساده می آید اما می تواند تا حد بسیار زیادی بر روی اعتماد به نفس فرد تاثیر گذاشته و تمام جوانب زندگی فرد را مختل نماید.

انجام رینوپلاستی می تواتد با افزایش زیبایی ظاهری فرد این مشکل را از بین برده و باعث رضایت هر چه بیشتر او از ظاهر خویشتن و در نتیجه بهبود وضعیت زندگی گردد.

مزایای جراحی بینی

تغییرات چهره بعد از عمل بینی

عمل بینی حتی اگر به نامحسوس ترین شکل ممکن نیز انجام گیرد، باز هم تاثیرات مختلفی بر روی حالت چهره می گذارد.

به همین دلیل است که جراح باید دقت و ظرافت لازم را به کار گیرد تا به هیچ وجه تناسب میان بینی و اعضای مختلف صورت از بین نرود.

آیا جراحی بینی بر روی حالت چشم ها تاثیر می گذارد؟

با کوچک تر شدن بینی، چشم ها جلوه ی خود را باز می یابند. با این که انجام این عمل به طور کلی بر روی چشم ها تاثیر مستقیمی نمی گذارد اما می تواند باعث نمایان شدن بیشتر آن ها در چهره گردد.

بالا کشیدن لب با عمل بینی

در صورتی که در پی عمل بینی افتادگی نوک آن برطرف شده و یا حتی بینی اندکی بالا کشیده شود، می توان انتظار بالا کشیده شدن و لیفت خود به خودی لب بالایی را نیز داشت.

این اتفاق به بهبود وضعیت لب ها علاوه بر بینی کمک نموده و از دو جهت می تواند زیبایی فرد را تحت الشعاع قرار دهد.

حالت گونه ها بعد از عمل بینی

همانند تاثیرش بر چشم ها، کوچک شدن سایز بینی می تواند جلوه ی زیبایی و برجستگی گونه ها را به نحو بهتری نسبت به گذشته به نمایش بگذارد. داشتن گونه های برجسته و نمایان یکی از فاکتور های زیبایی و جوانی است که تقریبا همه ی خانم ها خواهان آن هستند.

تغییر چهره بازیگران بعد از عمل بینی

بسیاری از بازیگران هالیوود یا حتی بازیگران ایرانی با انجام جراحی بینی، تغییرات گسترده ای بر روی حالت چهره ی خود ایجاد کرده اند.

از میان این افراد، که تعدادشان هم کم نیست، می توان به مایلی سایرس، خواننده معروف و موفق امریکایی و هم چنین اسکارلت جوهانسون، بازیگر هالیوود و برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن اشاره کرد. در تصاویر زیر می توانید تغییر مشهود در چهره ی این افراد در پی انجام عمل بینی را ببینید:

درمان قطعی انحراف بینی

یکی از مهم ترین مزایای عمل بینی اصلاح انحراف تیغه بینی یا سپتوم است که می تواند هم نتایج درمانی و هم نتایج زیبایی داشته باشد.

علت انحراف تیغه بینی چیست؟

ممکن است این مشکل مادرزادی باشد یا در پی تصادف و ضربه به بینی ایجاد شده باشد. بهترین راه برای اصلاح کجی تیغه ی بینی، انجام جراحی بینی است و راه هایی مانند استفاده از دستگاه، کرم و دیگر محصولاتی که تنها به دلایل تبلیغاتی و کسب منفعت روانه ی بازار می شوند، مفید فایده نخواهد بود.

آیا درمان قطعی برای انحراف بینی وجود دارد؟

بله، عمل بینی قطعی ترین و مناسب ترین راه درمان این عارضه است که به وسیله انجام آن می توان تغییرات محسوس و زیبایی در وضعیت تنفس و همچنین ظاهر بینی به وجود آورد.

درمان قطعی انحراف بینی

آیا انحراف بینی بعد از جراحی باز می گردد؟

پاسخ این سوال منفی است. اگر جراح به خوبی غضروف های بینی را تقویت نموده و استحکام بینی بعد از عمل تضمین شده باشد، این عارضه به هیچ وجه برگشت نخواهد داشت.

متقارن سازی پره های بینی

اندازه پره های بینی که بیشتر افراد آن ها را با عنوان سوراخ های بینی می شناسند، ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. هم چنین امکان دارد کناره های این سوراخ ها فرو رفته با برآمده باشد. با انجام عمل بینی می توان اندازه و شکل پره های بینی را یکسان و متعادل ساخت و از این نظر به بهبود شکل ظاهری فرد پرداخت.

برداشتن قوز روی بینی

یکی از مهم ترین مشکلاتی که افراد را به انجام جراحی بینی ترغیب می نماید، وجود برآمدگی یا قوز بر روی تیغه ی بینی است. این برآمدگی ها دو نوع دارند:

قوز سراسری بینی

این برآمدگی ها از قسمت بالایی بینی شروع شده و تا قبل از نوک بینی ادامه دارند شاید بینی به خودی خود افتادگی نداشته باشد ولی وجود قوز سراسری بر روی آن می تواند حالت افتاده و بدشکلی به آن بدهد.

قوز جزئی بینی

این قوز ها ممکن است خفیف یا شدید باشند و محل آن ها از قسمت بالایی تا پایینی بینی متفاوت است. انجام عمل بینی می تواند اثر ظاهری این برآمدگی ها را از بین ببرد و تیغه بینی را صاف کند.

متناسب سازی حالت نوک بینی

در برخی افراد ممکن است نوک بینی به دلایل مختلفی افتادگی پیدا کرده باشد یا اندازه اش بیش از حد بزرگ باشد. با انجام جراحی زیبایی بینی می توان نوک بینی را به شکل دلخواه و البته متناسب در آورد.

نوک بینی نباید خیلی گرد یا تیز، بزرگ یا کوچک و رو به پایین یا رو به بالا باشد. جراح همه این موارد را علاوه بر رعایت تناسب میان نوک بینی و دیگر بخش های آن در نظر گرفته و در طول عمل پیاده سازی می کند.

رعایت تناسب میان بینی و دیگر اعضای صورت

همان طور که بارها به آن اشاره کردیم، مهم ترین و اصلی ترین هدف از جراحی بینی آن است که تناسب و تعادل میان اعضای چهره حفظ یا تقویت شود. ممکن است شما بینی بزرگی داشته باشید ولی با توجه به کیفیت های دیگر اعضای صورتتان، این بینی برای شما مناسب باشد.

در این موارد، اگر جراح متعهد و دلسوزی را انتخاب کرده باشید، به شما پیشنهاد می کند که از انجام عمل بینی صرف نظر کنید. اما اگر شما تصمیم خود برای انجام این عمل را گرفته باشید، او به شما کمک خواهد کرد که تناسبات چهره تان زیاد به هم نریزد.

بهبود وضعیت تنفس با جراحی بینی

بسیاری از افراد گمان می برند که عمل بینی نمی تواند با اهداف درمانی و بهبود تنفس انجام گیرد. در حالی که این تفکر اشتباه است و جراحی بینی علاوه بر هدف اصلی و شناخته شده ی خود یعنی زیباسازی بینی، می تواند با از بین بردن مشکلات ساختاری مانند پولیپ، انحراف سپتوم و … به افزایش کیفیت تنفس نیز کمک شایانی نماید.

آیا ساختار بینی بر روی تنفس موثر است؟

ساختار بینی بیش از هر چیزی بر روی تنفس موثر است؛ چرا که اساس کار بینی و هدف از وجود آن بر روی صورت، انجام وظیفه ی تنفس است.  وجود مشکلاتی مانند تنگ بودن بیش از حد دریچه های بینی یا هر  گونه مشکل اساسی دیگر می تواند روند طبیعی نفس کشیدن را مختل کند.

جراحی ترمیمی بینی 

پزشک در طی جراحی ترمیمی یا بازسازی بینی که در زبان انگلیسی به آن Revision Rhinoplasty  گفته می شود، به اصلاح دوباره ی بینی می پردازد. ممکن است فرد به دلایلی از نتیجه ی اولین عمل بینی خود راضی نباشد و بدین ترتیب بخواهد جراحی بینی ترمیمی انجام دهد.

دلایل این موضوع عبارتند از:

 • عدم انتخاب جراح مناسب
 • وسواس بیش از حد در مورد نتیجه عمل بینی
 • بروز مشکلات تنفسی در پی عروسکی شدن بیش از اندازه ی بینی
 • عدم استفاده از غضروف های پیوندی و برگشت نتیجه عمل بینی گوشتی

آیا می توان بینی را با جراحی بزرگ کرد؟

ممکن است از جراح خود بخواهید که بینی شما را بیش از اندازه کوچک کند، اگر جراح بی تجربه باشد و به ساختار درست بینی توجهی نداشته باشد، این کار را انجام خواهد داد. در صورتی که این بزرگ ترین اشتباهی است که می توان در روند عمل بینی مرتکب شد.

چرا که علاوه بر از بین بردن تناسب میان اعضای صورت، عروسکی کردن بیش از حد بینی می تواند مشکلات تنفسی عدیده ای را به همراه داشته باشد؛ به عنوان مثال ممکن است دریچه های بینی خیلی کوچک شوند و راه تنفسی را ببندند.

چرا اضافه کردن غضروف به بینی انجام می شود؟

در بخش برگشت بینی گوشتی توضیح دادیم که چرا باید از این غضروف ها در اولین عمل بینی استفاده کرد. اگر شما جراح خوبی را انتخاب نکرده باشید، ممکن است در پی عدم تقویت غضروف ها، بینی افت پیدا کرده و شکل جدید خود را از دست بدهد.

در این حالت باید عمل ترمیم بینی انجام شده و غضروف هایی را که می بایست در همان ابتدای امر به بینی اضافه می شدند، برای تقویت استحکام بینی به آن پیوند زد.

غضروف پیوندی به بینی

ترمیم بینی با افزودن غضروف چگونه ممکن است؟

به این منظور می توان از غضروف های مصنوعی یا غضروف های بدن خود فرد استفاده کرد. غضروف های مصنوعی ممکن است توسط بافت بینی پس زده شوند. پس بهترین راه برای تقویت غضروفی بینی آن است که از غضروف های طبیعی بدن استفاده شود.

این غضروف ها را می توان از گوش و یا دنده استخراج و بعد به بینی اضافه کرد. این اقدام می تواند حمایت قابل توجهی از بینی به عمل آورده و در نتیجه از افتادگی مجدد آن جلوگیری کند.

سوالی که در این مرحله پیش می آید، آن است که کدام یک بهتر است؟ گوش یا دنده؟

بستگی دارد که پیوند غضروف به کدام بخش بینی مورد نیاز باشد. اگر به عنوان مثال فقط بخواهیم نوک بینی را تقویت کنیم، می توانیم غضروف مورد نیاز را از گوش بگیریم. چرا که گوش نسبت به دنده ها از غضروف کمتری برخوردار است.

اما اگر بخواهیم تغییرات گسترده ای بر روی بینی ایجاد نماییم، مثلا بخواهیم تیغه بینی را تقویت کنیم، می بایست از دنده ها کمک بگیریم.

نکته ی لازم به ذکر آن است که پیوند غضروف از گوش به بینی هیچ تاثیری بر روی شکل ظاهری گوش و حتی قدرت شنوایی آن نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید=> افراد نامناسب جراحی بینی

ترمیم بینی به روش غیر جراحی

خیلی از افراد به دلیل ترس از بیهوشی عمل بینی یا ناتوانی در پرداخت هزینه های عمل خواهان انجام روش های غیر جراحی برای بهبود ظاهر بینی خود هستند. مهم ترین نکته ای که در این باره باید به آن توجه داشت، مدت کم ماندگاری اثر این روش است.

فیلرهایی که به این منظور به بینی تزریق می شوند، حداکثر به مدت شش ماه ماندگار خواهند بود و بعد از این مدت جذب خواهند شد.

به طور کلی انجام این اقدام تنها به افرادی پیشنهاد می شود که بینی شان مشکل ساختاری ندارد. تنها مشکلات ظاهری خیلی جزئی می توانند با تزریق ژل به بینی رفع شوند؛ مشکلاتی مانند وجود یک قوز کوچک یا انحراف بسیار کم تیغه.

آیا تزریق فیلر به بینی روش موثری است؟

موثر هست اما همان طور که گفتیم، پایدار نیست. هزینه تمدید این اقدام برای هر شش ماه یک بار با انجام یک باره ی جراحی بینی برابری می کند. با این تفاوت که نتیجه ی عمل بینی دائمی است.

تزریق فیلر به بینی

اقدامات قبل از عمل بینی

نمی دانید که قبل از عمل بینی باید چه کار کنید؟ با خواندن این بخش می توانید اطلاعات لازم در این مورد را به دست آورید.

انتخاب جراح بینی خوب

مهم ترین اقدامی که باید قبل از عمل بینی در دستور کار شما قرار گیرد، آن است که یک جراح بینی خوب انتخاب کنید. معیار های مختلفی برای این انتخاب وجود دارند که در ادامه چند مورد از آن ها را معرفی می کنیم:

 • تعهد
 • تجربه
 • تخصص
 • دلسوزی
 • آشنایی با اصول زیبایی شناسی
 • در اولویت قرار دادن رضایت بیمار نسبت به مواردی همچون هزینه جراحی

مشاوره جراحی بینی

اهمیت بالای مشاوره به این دلیل است که شما در طول جلسه مشاوره با جراح می توانید تمامی نگرانی های خود نسبت به بیهوشی، نتیجه عمل، برش هایی که بر روی بینی ایجاد می شوند، عوارض جراحی و … را مطرح نموده و به کمک جراح، آن ها را برطرف کنید.

شما همچنین باید در این جلسه سوابق پزشکی و دارویی خود را با جراح در میان بگذارید تا پیچیدگی خاصی در روند عمل به وجود نیامده و همه چیز به خوبی پیش برود.

بیان انتظارات از انجام جراحی بینی

در ادامه ی مشاوره قبل از عمل باید انتظارات خود از انجام عمل بینی را با صراحت تمام بیان کنید. باید بگویید که حصول چه نتیجه ای می تواند باعث افزایش رضایت شما از ظاهرتان شود تا جراح بتواند به شما در این زمینه به بهترین شکل ممکن کمک کند.

به عنوان مثال اگر پزشک نداند که هدف شما از اعلام آمادگی برای انجام جراحی بینی چیست، ممکن است صرفا استاندارد ها را رعایت کند و نتیجه ی عمل با آن چه که شما خواسته اید متفاوت باشد. در این حالت، مشکل پیش آمده از مسئولیت جراح خارج است چرا که شما می بایست انتظارات خود را به طور دقیق بیان می کردید.

معاینه و آزمایش قبل از عمل

حالا بعد از بیان کردن نگرانی ها و انتظارات، نوبت آن رسیده که توسط جراح معاینه شوید. در طول معاینه جراح از نوع بینی شما و مشکلات حدودی آن آگاهی پیدا می کند. از شما خواسته می شود که آزمایش های لازم را انجام دهید و نتیجه را برای بررسی به پزشک ارائه کنید. در صورتی که نتایج آزمایش شما خوب باشند، می توانید با خیال راحت خود را یکی از داوطلبان مناسب برای انجام عمل بینی بدانید.

مصرف دارو قبل از عمل بینی

قبل از جراحی بینی حتما مصرف داروهایی را که ممکن است مشکلاتی از قبیل افزایش شدت خونریزی به همراه داشته باشند، محدود کنید؛ مانند داروهای رقیق کننده ی خون از جمله آسپرین.

اگر دارویی مصرف می کنید که ممکن است در روند بیهوشی مشکلاتی ایجاد کند، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

به طور کلی بهترین اقدام آن است که همه ی سوابق دارویی خود از جمله داروهایی که در حال حاضر در حال مصرف آن ها هستید را در طول جلسه مشاوره مطرح کنید تا هیچ کدام از آن ها برایتان مشکلی ایجاد نکنند.

اقدامات قبل از رینوپلاستی

اقدامات بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از  جراحی زیبایی بینی تا حد زیادی تعیین کننده ی شکل نهایی بینی عمل شده هستند و نباید از اهمیت انجام ان ها غافل شد. همان طور که از نام آن مشخص است، این مراقبت ها از شکل جدید بینی شما محافظت می کنند تا آسیبی به آن وارد نشود. با پیگیری توصیه های جراح در رابطه با کارهایی مانند استحمام، خوابیدن، تغذیه، ورزش و … می توانید به بهترین شکل ممکن نتیجه ی عمل بینی را به همان شکل حفظ کرده و یا حتی به بهتر شدن آن کمک کنید. در عکس نوشته ی زیر می توانید مهم ترین اقدامات بعد از عمل بینی را ببینید اما توضیحات تکمیلی باید در ادامه ی نوشته بخوانید.

مراقبت های بعد از رینوپلاستی

تزریق کورتون به بینی

کورتون دارویی است که کاربردهای زیادی دارد. در جراحی بینی در صورتی که ورم شدیدی ایجاد گردد که خطر بروز فیبروز را به همراه داشته باشد، تزریق کورتون می تواند مناسب و کارساز باشد. برخی از مراجعان از تزریق این ماده به بینی می ترسند اما باید بدانند که تزریق موضعی کورتون عارضه ی خاصی در پی نخواهد داشت و برای سلامتی زیان بار نخواهد بود.

برای تورم های خفیف تر، پزشک، اسپری بینی حاوی کورتون را تجویز می کند. با استفاده از این اسپری ها می توان تورم بینی در پی عمل بینی را برطرف کرد.

تغذیه بعد از عمل بینی

همیشه یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که در مورد مراقبت های بعد از عمل می پرسند، این است که بعد از جراحی بینی چه غذایی بخوریم؟

قانونی در این مورد وجود ندارد اما بهتر است برای جلوگیری از وارد آمدن فشار به بینی از غذاهای نرم و آبکی استفاده شود. شما همچنین می توانید با تناول غذاهای مفید و سالم به افزایش سرعت بهبودی بعد از جراحی کمک شایانی کنید.

مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین های مختلف و غذاهای حاوی پروتئین می تواند به بهتر شدن وضعیت بینی بعد از جراحی سرعت بسیار زیادی ببخشد.

ورزش بعد از عمل بینی

به طور کلی عمل بینی عملی سرپایی است و نیاز به استراحت مطلق ندارد. شما یک روز بعد از انجام این جراحی می توانید پیاده روی کنید. کم کم و با گذشت زمان می توان فعالیت های ورزشی جدی تر را نیز از سر گرفت.

افرادی که ورزش های خطرناکی همچون فوتبال، بوکس یا کشتی انجام می دهند، باید از بینی عمل شده ی خود مراقبت لازم را به عمل بیاورند و آن را از ضربات و صدمات مختلف دور نگه دارند.

تا یک ماه بعد از عمل بینی نباید فعالیت های سنگین انجام داد. بعد از این مدت می توان فعالیت هایی همچون بدنسازی را از سر گرفت. به طور کلی نباید نگران بازگشت به ورزش حرفه ای شد، چرا که عمل بینی مانعی در راه انجام فعالیت های بدنی تخصصی نیست.

استحمام بعد از عمل بینی

به طور کلی حمام کردن بعد از انجام جرای بینی مانعی ندارد اما باید به گونه ای صورت پذیرد که بینی خیس نشود. اگر در هفته ی اول بعد از جراحی بینی هستید و می خواهید استحمام کنید، باید بینی خود را بپوشانید و از شخصی بخواهید تا موهایتان را بشوید. این بهترین حالت استحمام در این دوره است تا آسیبی به پانسمان، بخیه ها و اسپلینت نرسانید.

چسب زدن به بینی بعد از عمل

چسب بینی یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده ی شکل بینی بعد از عمل است. اگر چسب ها شل باشند یا درست استفاده نشده باشند، ظاهر بینی حفظ نشده و ممکن است افتادگی بعد از عمل ایجاد شود. بعد از جراحی، زمانی که برای ویزیت نزد جراح خود می روید، او به شما آموزش می دهد که چگونه باید چسب ها را در خانه تعویض کنید تا حداکر حمایت لازم را از بینی به عمل آورده باشید.

مصرف دارو بعد از عمل بینی

به طور کلی داروی خاصی برای استفاده بعد از عمل بینی تجویز نمی گردد. ممکن است جراح، مصرف داروهایی مانند مسکن ها، آنتی هیستامین و داروهای ضد تورم را به شما پیشنهاد کند.

در مورد از سر گیری استفاده از داروهای قبلی خود حتما با پزشک مشورت کنید تا مشکلاتی مانند افزایش میزان تورم یا خونریزی بعد از عمل برایتان ایجاد نشود.

چرا از اسپلینت یا گچ بینی استفاده می شود؟

استفاده از اسپلینت یا گچ بینی می تواند به نگهداری هر چه بهتر استخوان ها در جای درست خود تا زمان جوش خوردن آن ها کمک بسیار زیادی کند. این محصولات از زمانی روی کار آمدند که وارد آمدن ضربه به بینی یکی از مهم ترین عوامل تغییر شکل تیغه بعد از عمل بود.

تا چند روز بعد از عمل باید گچ بر روی بینی باقی بماند؟

تا یک هفته بعد از عمل بینی باید از اسپلینت یا همان گچ بینی استفاده کرد تا غضروف ها و استخوان های ریز و حساس در جای خود ثابت شوند. یک هفته بعد از عمل بینی زمانی که به جراح خود مراجعه می کنید، علاوه بر معاینه ی بینی، اسپلینت را نیز بر می دارد.

اسپلینت بینی

شست و شوی بینی بعد از عمل چگونه انجام می شود؟

بهترین روش برای شستشوی بینی بعد از جراحی، استفاده از سرنگ است. با کمک فرمول زیر می توانید یک سرم شستشوی مناسب و مفید برای بینی خود بسازید:

این سرم همان آب نمک است که باید با فرمول (نصف قاشق چای خوری نمک + یک لیتر آب) تهیه گردد.

آیا باید بعد از عمل بینی را ماساژ داد؟

ماساژ بینی بعد از جراحی باید حتما و فقط توسط پزشک حاذق انجام شود. فشار وارده به بینی می تواند برخی از برآمدگی های جزئی را رفع نموده و ظاهر بینی بعد از عمل را بهبود ببخشد. نباید خودتان بینی را ماساژ دهید چرا که ممکن است به جای از بین بردن برآمدگی ها، مشکلات جدیدی ایجاد نمایید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

باید حتما سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید و آن را به سمت پایین خم نکنید. به این منظور می توانید از دو بالش زیر سر خود استفاده کرده و به این ترتیب از بروز مشکلاتی مانند خونریزی یا تاثیر گذاری جاذبه زمین بر روی بینی جلوگیری کنید.

تاریخچه عمل بینی

سالیان سال است که ترمیم بینی به منظور بهبود ظاهر آن انجام می گیرد. این اقدام به ابتدایی ترین شکل ممکن برای اولین بار در هند باستان انجام شد. با گذشت زمان و افزایش اطلاعات پزشکان و جراحان در زمینه عمل بینی کم کم این عمل در سراسر جهان گسترش یافت. جراحان ایرانی از اولین پزشکانی بودند که تکنیک های این جراحی را فرا گرفتند و از آن ها استفاده های بسیاری کردند.

جراحی بینی در ایران از چه زمانی باب شد؟

از سال 1321 انجام عمل بینی در ایران شروع شد. با این که کمتر از 100 سال از این اتفاق می گذرد، اما توفیقات بسیاری برای این جراحی در کشور ما پدید آمده است.

امروزه ایران پایتخت عمل بینی در جهان است. این عنوان به راحتی به دست نیامده است و جراحان حاذق و ماهری در این زمینه تلاش کرده اند.

تاریخچه رینوپلاستی

عوارض جراحی بینی

به طور کلی مزایای انجام جراحی بینی بسیار بیشتر از عوارض آن است. به همین دلیل است که این عمل تا این اندازه محبوب و پر طرفدار است. در ادامه ی این بخش می توانید تمامی سوالاتی که در مورد عوارض جراحی بینی پرسیده می شوند را خوانده و اطلاعات خود در مورد آن ها را افزایش دهید.

آیا بعد از عمل بینی جای زخمی باقی می ماند؟

در صورتی که جراح خوبی را برای انجام عمل بینی خود انتخاب کرده باشید، پاسخ این سوال منفی است. یک هفته بعد از جراحی، بخیه ها کشیده می شوند و به مرور زمان جای آن ها ترمیم می گردد.

لازم به ذکر است که برخی از افراد در پی عدم مراجعه به یک جراح خوب و ماهر، ممکن است اسکار هایی را بر روی بینی خود داشته باشند و به همین دلیل تصمیم به انجام عمل بینی ترمیمی بگیرند.

کبودی صورت بعد از جراحی بینی

کبودی اطراف چشم ها بعد از عمل بینی برای بسیاری از افراد نگران کننده است. با توجه به تغییراتی که بر روی بافت بینی ایجاد می گردد، بروز این کبودی ها محتمل و طبیعی است. اگر بر روی آن ها یخ بگذارید، تمامی کبودی ها طی یک هفته بعد از جراحی از بین می روند.

تورم بینی و صورت بعد از انجام عمل بینی

یکی از اصلی ترین اتفاقاتی که باعث ایجاد استرس برای متقاضیان عمل بینی می شود، تورم بینی و بعضا دیگر اعضای صورت بعد از جراحی است. این تورم ها به کمک قرار دادن کمپرس سرد و استفاده از داروهای ضد تورم مانند اسپری های کورتونی از بین رفته و نتیجه ی عمل را نمایان می سازد.

در صورتی که تورم بسیار شدید است، به جراح مراجعه کنید تا برایتان آمپول کورتون تزریق کند. این اقدام به از بین رفتن ورم و باد کردگی بینی کمک زیادی می کند.

خونریزی بینی بعد از عمل

ممکن است بعد از جراحی بینی خونریزی اتفاق بیفتد که چیز نگران کننده ای نیست. سعی کنید سر خود را به سمت بالا نگه دارید و از کمپرس سرد استفاده کنید.

در صورتی که به توصیه های پزشک مبنی بر قطع مصرف داروهایی مانند آسپرین توجه نکرده باشید، بروز این عارضه و یا افزایش شدت آن محتمل خواهد بود.

عوارض رینوپلاستی

عوارض عمل برای افراد زیر ۱۸ سال

ما همیشه به افرادی که رشد بینی شان کامل نشده است، توصیه می کنیم که صبر کنند و بعد از تکمیل این فرایند، عمل بینی انجام دهند. چرا که از سر گرفتن روند رشد بینی بعد از جراحی می تواند تغییرات گسترده ای بر روی نتیجه عمل به وجود آورده و رضایت فرد از آن را کاهش دهد.

عوارض عمل بینی برای افراد سن بالا

عمل بینی برای افراد مسن بهتر است که با دقت بیشتری انجام شود. زیرا ممکن است بیهوشی عمومی عوارضی برای سلامتی این افراد به همراه داشته باشد.

آیا در صورت ابتلا به کم خونی می توان جراحی بینی کرد؟

در طول آزمایش هایی که قبل از عمل بینی انجام می دهید، مشخص خواهد شد که آیا به کم خونی مبتلا هستید یا خیر. دانستن این موضوع به جراح کمک می کند روند عمل را به شکل بهتری پیش ببرد.

عمل بینی، بارداری و زایمان طبیعی

در این رابطه باید به سه نکته توجه داشته باشید:

 • افراد باردار نمی توانند بینی خود را عمل کنند.
 • زایمان طبیعی بعد از عمل بینی ممانعتی ندارد.
 • بعد از جراحی بینی می توان باردار شد.

عمل بینی و شیردهی

بهتر است که تا یک روز بعد از عمل بینی به نوزاد خود شیر ندهید. ممکن است اثر داروهای بیهوشی در بدن شما باقی مانده باشد و بدین ترتیب شیردهی به نوزادتان باعث خواب آلودگی وی یا بروز مشکلات جدی تر شود.

هزینه عمل بینی

یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی تصمیم افراد به انجام جراحی بینی، هزینه ی آن است. در ادامه می توانید توضیحات کافی و مناسبی را در مورد این فاکتور بخوانید.

قیمت جراحی بینی به چه عواملی وابسته است؟

عوامل مختلفی می توانند بر روی هزینه ی خدماتی که تحت عنوان عمل بینی دریافت می کنید، موثر باشند. در عکس نوشته ی زیر همه ی این عوامل را می بینید:

هزینه جراحی بینی

عمل زیبایی بینی همزمان با درمان مشکلات ساختاری

گاهی اوقات تنها هدف فرد از اعلام آمادگی برای عمل بینی، افزایش زیبایی ظاهری است. اما در بسیاری از موارد پیش می آید که اولویت اول فرد، درمان مشکلاتی مانند پولیپ، انحراف سپتوم یا سینوزیت است اما می خواهد که در کنار آن مشکلات ظاهری نیز برطرف شوند.

جراحی زیبایی بینی همزمان با برداشتن پولیپ

پولیپ چیست؟ پولیپ بینی به کیسه هایی گفته می شود که در راه هوایی بینی ایجاد می شوند و مشکلاتی مانند کاهش کیفیت تنفس و یا خر و پف در هنگام خوابیدن را ایجاد می کنند.

جراح بینی می تواند همزمان با از بین بردن این مشکل به افزایش زیبایی بینی هم بپردازد و به اصطلاح با یک تیر دو نشان بزند.

جراحی زیبایی بینی همراه با درمان سینوزیت

سینوزیت مشکلی است که خیلی از افراد را درگیر ساخته است. در این بیماری، سینوس های فرد چرک می کنند و باعث بروز علائمی همچون آبریزش و گرفتگی بینی می گردند.

این بیماری نمود بیرونی بر روی ظاهر ندارد اما می توان با انجام جراحی بینی، همزمان با درمان آن، به زیباسازی بینی هم پرداخت.

جراحی زیبایی و درمانی همزمان

بهترین جراح بینی چه کسی است؟

اهمیت و تاثیر انتخاب درست جراح بینی در نتیجه عمل به قدری است که بسیاری از افراد از شهرهای دیگر به کلانشهر تهران سفر می کنند تا عمل بینی خود را نزد بهترین جراح بینی انجام دهند.

بینی یکی از ظریف ترین اعضای صورت است. به همین دلیل وظیفه ی انجام عمل بینی باید به دست کسی سپرده شود که بتواند با دقت و ظرافت هر چه تمام به ترمیم مشکلات آن بپردازد.

این نکته ای بسیار مهم است که جراح به نوع بینی شما و تناسبات آن با دیگر اعضای صورت توجه داشته باشد. در غیر این صورت، ممکن است چهره ی شما بعد از عمل نه تنها زیباتر نشده باشد، بلکه تعادل آن نیز به هم خورده باشد.

بهترین جراح بینی استخوانی

همان طور که در بخش معرفی بینی استخوانی گفتیم، این نوع بینی به داشتن پوست نازک معروف است. به همین دلیل اگر جراح انتخابی شما از مهارت و تجربه ی لازم برخوردار نباشد، ممکن است اسکارهای بینی از زیر این پوست نازک مشخص شده و رضایت شما از نتیجه جراحی بینی را کاهش دهد.

بهترین جراح بینی گوشتی

با این که یکی از مهم ترین ویژگی های بینی گوشتی، داشتن پوست ضخیم است و این پوست ضخیم می تواند اسکار های ناشی از جراحی را بپوشاند، مشکل دیگری ممکن است در پی بی تجربگی جراح برای این نوع بینی ایجاد گردد.

یعنی ممکن است عمل بینی آن طور که باید و شاید درست پیش نرود و به همین منوال بینی گوشتی به اصطلاح برگشت داشته باشد. جراح بینی گوشتی باید دقت داشته باشد که در صورت نیاز، بافت استخوانی و غضروفی بینی را تقویت نموده و از افتادگی آن بعد از عمل جلوگیری نماید.

نمونه کار جراحی بینی دکتر بخشایی کیا

خلاصه نکات

 • عمل بینی محبوب ترین جراحی در ایران است.
 • در بیشتر مواقع انجام این عمل نتیجه بخش بوده و رضایت فرد متقاضی را به همراه دارد.
 • انواع بینی گوشتی، استخوانی و نیمه استخوانی می توانند در روند این جراحی ترمیم شوند.
 • انتخاب درست جراح بینی بیش تر از هر چیزی بر روی نتیجه عمل موثر است.
 • هدف شما از جراحی بینی باید متناسب سازی آن باشد، نه فقط کوچک کردن آن.
 • هزینه عمل بینی به عوامل مختلفی وابسته است که در جلسه مشاوره مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
 • بینی شما باید پیش از انجام جراحی توسط جراح آنالیز شده و انتظارات شما به طور کامل بیان گردند.
 • به دستورات پزشک در مورد اقدامات بعد از عمل بینی توجه کنید تا بتوانید به بهترین شکل از بینی خود مراقبت نموده و ظاهر جدید آن را حفظ کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر علیرضا بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386 رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390 عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه

ترک بک ها/پینگ بک ها

 1. بهترین جراح بینی در تهران - دکتر علیرضا بخشایی کیا - […] توجه به تأثیر مراقبت های پیش و پس از جراحی بینی در تحقق نتیجه ی مورد نظر، توجه جراح…
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *