دکتر علیرضا بخشایی کیا / مقالات / ✅بررسی اجمالی جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

✅بررسی اجمالی جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی

✅بررسی اجمالی جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی (RIE-no-plas-tee)

⬅️جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. قسمت بالایی ساختار بینی استخوانی و قسمت پایینی آن غضروفی است. رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه را تغییر دهد.
با جراح خود در مورد اینکه آیا رینوپلاستی برای شما مناسب است و چگونه انجام می شود صحبت کنید. هنگام برنامه ریزی برای جراحی بینی، جراح سایر ویژگی های صورت شما، پوست روی بینی و آنچه که می خواهید تغییر دهید را در نظر می گیرد. اگر کاندیدای جراحی هستید، جراح شما یک طرح سفارشی برای شما ایجاد خواهد کرد. گاهی اوقات بخشی یا تمام جراحی بینی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

✅رینوپلاستی در چه مواردی توصیه می شود؟

⬅️رینوپلاستی می تواند اندازه، شکل یا نسبت بینی شما را تغییر دهد و
👈برای ترمیم بدشکلی های ناشی از آسیب،
👈اصلاح نقص مادرزادی
👈یا بهبود برخی مشکلات تنفسی انجام می شود.

✅خطرات ناشی از رینوپلاستی چیست؟

مانند هر عمل جراحی بزرگ، جراحی بینی با خطراتی مانند:
🔴خون ریزی
🔴عفونت
🔴واکنش نامطلوب به بیهوشی
🔴مشکل در تنفس از طریق بینی
🔴 بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی شما
🔴احتمال ناهمواری بینی
🔴درد، تغییر رنگ یا تورم که ممکن است ادامه یابد
🔴جای زخم سوراخ در سپتوم (سوراخ شدن سپتوم)
🔴نیاز به جراحی اضافی
در مورد نحوه اعمال این خطرات برای شما با پزشک خود صحبت کنید.

✅مراحل انجام عمل رینوپلاستی چیست؟

⬅️ جراحی بینی دارای یک سری مراحل منظم نیست. هر جراحی منحصر به فرد است و برای آناتومی و اهداف خاص فردی که جراحی می کند سفارشی شده است.

👈در طول جراحی
جراحی بینی بسته به اینکه جراحی شما چقدر پیچیده باشد و جراح شما چه چیزی را ترجیح می دهد نیاز به بی حسی موضعی همراه با آرامبخش یا بیهوشی عمومی دارد.
قبل از جراحی با پزشک خود صحبت کنید که کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب است.

✔بی حسی موضعی همراه با آرامبخش:

این نوع بیهوشی معمولاً در محیط سرپایی استفاده می شود. این به ناحیه خاصی از بدن شما محدود می شود. پزشک شما یک داروی بی حس کننده درد را به بافت های بینی شما تزریق می کند و با داروهایی که از طریق یک خط داخل وریدی (IV) تزریق می شود، شما را آرام می کند. این باعث می شود شما گیج شوید اما کاملاً نخوابید.

✔بیهوشی عمومی:

شما دارو (بیهوشی) را با استنشاق آن یا از طریق یک لوله کوچک (خط IV) که در رگ دست، گردن یا قفسه سینه قرار داده شده دریافت می کنید. بیهوشی عمومی کل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود در حین جراحی بیهوش شوید. بیهوشی عمومی نیاز به یک لوله تنفسی دارد.

♦️رینوپلاستی ممکن است در داخل بینی یا از طریق یک برش کوچک خارجی (برش) در پایه بینی، بین سوراخ های بینی انجام شود. جراح شما احتمالاً استخوان و غضروف زیر پوست شما را دوباره تنظیم خواهد کرد. جراح شما می تواند شکل استخوان یا غضروف بینی شما را به روش های مختلفی تغییر دهد، بسته به میزان نیاز به برداشتن یا اضافه کردن، ساختار بینی و مواد موجود.
♦️برای تغییرات کوچک، جراح ممکن است از غضروف هایی که از عمق بیشتری از داخل بینی یا گوش گرفته شده استفاده کند.
♦️برای تغییرات بزرگتر، جراح می تواند از غضروف دنده، ایمپلنت یا استخوان سایر قسمت های بدن شما استفاده کند.
♦️پس از ایجاد این تغییرات، جراح پوست و بافت بینی را به عقب قرار می دهد و برش ها را در بینی شما بخیه می زند. اگر دیواره بین دو طرف بینی (سپتوم) خم یا کج (انحراف) باشد، جراح نیز می تواند آن را برای بهبود تنفس اصلاح کند.

👈پس از جراحی

شما در اتاق ریکاوری خواهید بود، جایی که کارکنان بر بازگشت شما به حالت بیداری نظارت می کنند. ممکن است همان روز آنجا را ترک کنید یا اگر مشکلات سلامتی دیگری دارید، ممکن است یک شب بمانید
پس از جراحی باید در رختخواب استراحت کنید و سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید تا خونریزی و تورم کاهش یابد. بینی شما ممکن است به دلیل تورم یا آتل هایی که در حین جراحی در داخل بینی شما قرار داده شده، گرفتگی داشته باشد. در بیشتر موارد، پانسمان های داخلی یک تا هفت روز پس از جراحی در جای خود باقی می مانند. پزشک شما همچنین یک آتل را برای محافظت و حمایت به بینی شما می چسباند. معمولاً حدود یک هفته در محل است. خونریزی خفیف و تخلیه مخاط و خون قدیمی تا چند روز پس از جراحی یا پس از برداشتن پانسمان شایع است. پزشک شما ممکن است یک “پد قطره ای” – یک تکه گاز کوچک که با چسب در جای خود نگه داشته شده است – زیر بینی شما قرار دهد تا زهکشی را جذب کند. گاز را طبق دستور پزشک تغییر دهید. پد قطره را محکم روی بینی خود قرار ندهید. برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد تا چند هفته پس از جراحی اقدامات احتیاطی را رعایت کنید.

🔴پزشک ممکن است از شما بخواهد:🔴

⚠️از انجام فعالیت های سنگین مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید.
⚠️در حالی که روی بینی خود بانداژ دارید دوش نگیرید.
⚠️دماغت را باد نکن
⚠️ برای جلوگیری از یبوست از غذاهای پرفیبر مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. یبوست می تواند باعث ایجاد فشار در ناحیه جراحی شود.
⚠️از حالات شدید چهره مانند لبخند زدن یا خنده خودداری کنید.
⚠️ دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا حرکت لب بالایی خود را محدود کنید.
⚠️لباس هایی بپوشید که در جلو بسته می شوند. لباس هایی مانند پیراهن یا ژاکت را روی سر خود نکشید
⚠️علاوه بر این، حداقل تا چهار هفته پس از جراحی، برای جلوگیری از فشار بر بینی خود، عینک یا عینک آفتابی را روی بینی خود قرار ندهید. می‌توانید از گونه‌ها استفاده کنید یا عینک را به پیشانی‌تان بچسبانید تا زمانی که بینی‌تان خوب شود.
⚠️هنگامی که بیرون هستید، به خصوص روی بینی خود از ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید. آفتاب بیش از حد ممکن است باعث تغییر رنگ نامنظم دائمی در پوست بینی شما شود.

♦️مقداری تورم موقت یا تغییر رنگ سیاه و آبی در پلک های شما می تواند دو تا سه هفته پس از جراحی بینی رخ دهد. رفع تورم بینی بیشتر طول می کشد. محدود کردن سدیم رژیم غذایی به رفع سریعتر تورم کمک می کند.
♦️پس از جراحی، چیزی مانند یخ یا کیسه های سرد را روی بینی خود قرار ندهید. بینی شما در طول زندگی تغییر می کند، چه جراحی داشته باشید یا نه. به همین دلیل، دشوار است که بگوییم چه زمانی “نتیجه نهایی” خود را به دست آورده اید. با این حال، بیشتر تورم در عرض یک سال از بین می رود.

✅نتیجه گیری:

تغییرات بسیار جزئی در ساختار بینی شما – اغلب با میلی متر اندازه گیری می شود – می تواند تفاوت زیادی در ظاهر بینی شما ایجاد کند. اغلب اوقات، یک جراح با تجربه می تواند نتایجی را که هر دوی شما از آن راضی هستید به دست آورد. اما در برخی موارد، تغییرات جزئی کافی نیست و شما و جراحتان ممکن است تصمیم بگیرید که برای تغییرات بیشتر جراحی دوم را انجام دهید. در این صورت، باید حداقل یک سال برای جراحی بعدی صبر کنید، زیرا بینی شما در این مدت ممکن است دچار تغییراتی شود.

⬅️سوالات متداول

📍رینوپلاستی چه تفاوتی با سپتوپلاستی دارد؟

رینوپلاستی نوعی جراحی برای تغییر شکل بینی است. از آنجایی که هم تنفس و هم شکل بینی به هم مرتبط هستند، گاهی اوقات ممکن است رینوپلاستی نه تنها برای تغییر ظاهر بینی بلکه برای بهبود تنفس از طریق بینی انجام شود.
سپتوپلاستی یک جراحی برای بهبود تنفس با صاف کردن دیواره داخل بینی است که مجرای بینی را به سمت راست و چپ تقسیم می کند (سپتوم بینی). هنگامی که سپتوم کج است، تنفس از طریق بینی دشوارتر می شود. سپتوپلاستی اغلب با رینوپلاستی ترکیب می شود

📍آیا جراحی بینی یک عمل ساده است؟

خیر. جراحی بینی یک عمل چالش برانگیز است. این ناشی از چندین عامل است.
اول، بینی یک شکل سه بعدی پیچیده است که در وسط صورت قرار دارد. تغییرات ایجاد شده در حین جراحی بینی اغلب بسیار کوچک است. اما این تغییرات می تواند تفاوت عمده ای در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد کند. از آنجا که این تغییرات کوچک هستند، حاشیه خطا نیز وجود دارد. تورم و قرار دادن بی حس کننده موضعی در پوست بینی را در حین جراحی منحرف می کند و بسیاری از تغییرات ظریف ایجاد شده را پنهان می کند. رینوپلاستی همچنین برنامه استاندارد یا ترتیب مراحل مشخصی ندارد. پزشکان هر عمل را با توجه به نیازهای بیمار تنظیم می کنند.

📍آیا لازم است بعد از رینوپلاستی در بیمارستان بمانم؟

تقریباً همه کسانی که جراحی بینی انجام می دهند می توانند با خیال راحت بیمارستان را در همان روز پس از جراحی ترک کنند. در موارد نادر، در صورت داشتن حالت تهوع یا سایر مشکلات سلامتی که نیاز به نظارت دارند، ممکن است یک شب در بیمارستان بمانید.

📍دوره نقاهت بعد از عمل رینوپلاستی چقدر است؟

برای یک هفته مرخصی از محل کار، مدرسه یا سایر تعهدات برنامه ریزی کنید. در هفته اول هر روز احساس بهتری خواهید داشت. یک هفته پس از جراحی، افراد معمولاً احساس می کنند دوباره خودشان هستند. پس از جراحی، مقداری تورم وجود خواهد داشت.
برطرف شدن تورم ممکن است چندین ماه طول بکشد، اگرچه اکثر مردم بعد از چند ماه دیگر متوجه آن نمی شوند. افراد معمولاً پس از یک هفته به انجام بیشتر فعالیت‌ها برمی‌گردند و پس از دو تا چهار هفته همه فعالیت‌ها را از سر می‌گیرند.

📍 آیا خطراتی در عمل رینوپلاستی وجود دارد؟

همه جراحی ها خطراتی دارند. خوشبختانه خطرات جراحی بینی کوچک و عوارض نادر است. قبل از عمل، پزشک در مورد خطرات و مزایای جراحی با جزئیات با شما صحبت خواهد کرد.

📍 آیا بیمه هزینه جراحی بینی را پرداخت می کند؟

گاهی اوقات بیمه هزینه جراحی بینی را پرداخت می کند اما بستگی به بیمه نامه دارد. گاهی اوقات بیمه بخشی از جراحی بینی را پرداخت می کند، اما سایر قسمت ها را نمی پردازد. در این موارد می توانید با مطب ما تماس بگیرید تا قیمت عمل جراحی را دریافت کنید.

📍هزینه رینوپلاستی چقدر است؟

هزینه رینوپلاستی به عوامل مختلفی از جمله پیچیدگی جراحی، آموزش و تجربه جراح و جغرافیا بستگی دارد.

📍 آیا می توانم ببینم بینی من بعد از عمل چه شکلی است؟

بله. قبل از مشاوره، پزشک شما از چندین نما از صورت شما عکس های استاندارد می گیرد. این عکس‌ها را می‌توان دستکاری کرد تا به شما ایده دهد که بینی شما بعد از جراحی چگونه به نظر می‌رسد.

📍آیا جراحی بینی دردناک است؟

برای اکثر مردم نه. یک روز پس از جراحی، اکثر افراد درد خود را بین 0 تا 4 از 10 ارزیابی می کنند.

📍بینی من را جمع می کنی؟

نه. بسته بندی می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. اما احتمالاً چند آتل نرم در بینی خود خواهید داشت. این آتل ها سوراخی در خود دارند تا تنفس از طریق آنها حداقل برای چند روز ممکن شود. پزشکان در ویزیت یک هفته ای به راحتی این آتل ها را برمی دارند.

📍تا کی بینی من کبود خواهم بود؟

کبودی غیر معمول است. اگر مقداری کبودی جزئی دارید، معمولاً یک هفته یا بیشتر طول می کشد.

📍در یک جراح زیبایی بینی به دنبال چه چیزی باشم؟

جراحان پلاستیک صورت یا متخصص گوش و حلق و بینی (ENT) اکثر جراحی های بینی را انجام می دهند اما …

👈 آموزش و صدور گواهینامه هیئت مدیره در یکی از این تخصص ها نقطه شروع خوبی است.
👈شما احتمالاً به یک جراح نیاز دارید که اغلب جراحی بینی را انجام می دهد.
👈شما احتمالاً یک جراح با شهرت خوب در بین بیماران و سایر پزشکان می خواهید.
👈اگر جراح شما مقالات زیادی را در متون پزشکی مرتبط با جراحی بینی منتشر کرده است و از او برای سخنرانی در کنفرانس های آموزشی دعوت شده است، این معمولاً نشانه ای از این است که همتایان او تخصص در جراحی بینی را تشخیص می دهند.
👈 اطمینان حاصل کنید که جراحی شما در یک مرکز جراحی یا بیمارستان معتبر انجام می شود.
👈احتمالاً باید با جراح خود نیز احساس راحتی کنید.
👈به دنبال جراحی باشید که بتواند با عبارات قابل درک به شما توضیح دهد که در طول جراحی شما چه اتفاقی می افتد.
جراح زیبایی بینی فوق تخصص رینوپلاستی دکتر بخشایی کیا
آدرس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر علیرضا بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386 رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390 عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.