دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی بینی / همه چیز در مورد جراحی بینی استخوانی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

همه چیز در مورد جراحی بینی استخوانی

بعضی از افراد از فرم بینی استخوانی خود راضی نیستند و برخی دارای بینی گوشتی غضروفی هستند. وجه اشتراک این افراد در این است که همه ی آن ها فکر می کنند شکل و اندازه بینی آن ها متناسب نیست. به همین دلیل به انجام جراحی زیبایی بینی تمایل زیادی نشان می دهند.

جراحی زیبایی بینی در ایران مانند بسیاری دیگر از نقاط جهان یکی از رایج ترین و محبوب ترین جراحی های زیبایی است و زنان و مردان ایرانی خواهان داشتن بینی هایی متناسب با صورت خود هستند و معتقدند صورت آن ها باید همیشه در بهترین حالت باشد.

مهم ترین سوالاتی که در مورد جراحی بینی استخوانی مطرح می شوند، عبارتند از:

  • جراحی زیبایی بینی به چه منظور انجام می شود؟
  •  بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد؟ 
  •  بینی استخوانی چه مزایایی دارد؟
  •  ساختار بینی در نتیجه ی جراحی چه تاثیری می گذارد؟
  •  انتخاب جراح بینی چه میزان حائز اهمیت است؟

همان طور که می دانید بینی انواع مختلفی دارد:

  1. بینی استخوانی
  2. بینی گوشتی

در این نوشتار در مورد جراحی بینی های استخوانی مطالب مفیدی را به شما ارائه خواهیم کرد. با ما در سایت دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک همراه باشید.

عمل بینی استخوانی

ویژگی بینی های استخوانی

بینی های استخوانی ایده آل ترین بینی ها برای جراحی هستند، البته بینی های گوشتی نیز مورد مناسبی برای جراحی می باشند اما با این تفاوت که بینی های استخوانی عموما دارای استخوان های محکم و غضروف های سفت هستند که در زمان جراحی به راحتی قابل تغییر می باشند و برش های ظریفی را می توان برروی آن ایجاد نمود .
یکی از مهم ترین المان ها برای جراحی بینی کیفیت پوست و ضخامت پوست بینی است ، زمانی که پوست بینی کلفت و ضخیم باشد ، تغییرات ایجاد شده را به خوبی نشان نمی دهند و ممکن است تغییرات چشمگیر انجام شده در ظاهر ضخیم و برجسته بینی های گوشتی بارز نباشند ،در مقابل بینی های استخوانی دارای پوست ظریف و نازکی هستند که بعد از جراحی بینی به خوبی فرم می گیرند و تغییرات جراحی را نمایان می سازند ، این دسته از بینی ها برای نمونه های عروسکی و فانتزی مناسب هستند و البته فرم کوچک و سربالا در این نوع بینی به خوبی حفظ خواهد شد.
بینی های استخوانی تیغه های محکمی دارد،و البته برای جراحی بینی های فانتزی ، کوچک و سربالا مناسب هستند ، البته شناخت آناتومی کلی چهره و آ شنایی به علم زیبایی شناسی منجر به یک جراحی اصولی و متناسب با چهره خواهد شد که میزان رضایت مندی بالایی خواهد داشت.
ساختار بینی در نتیجه جراحی بینی
هرچه بینی مستحکم تر و غضروف های آن قوی تر باشد نتیجه ی جراحی نیز بهتر خواهد بود ، همانطور که بیان شد پوست نیز نقش به سزایی در نتیجه ی عمل بینی می گذارد، جراحی بینی برای انواع گوشتی نیاز به تقویت غضروف ها و تکنیک های ویژه ی جراحی دارد که به طور کلی جراحی بینی گوشتی را از بینی استخوانی مجزا می سازد.

بیشتر بخوانید
عوارض عمل بینی

انواع بینی استخوانی

 

ساختار بینی دارای سه لایه اصلی است. ابتدا یک لایه عضلانی نازک روی آن را فرا گرفته است، دوم، لایه ای از غضروف و استخوان و سوم لایه ای است که قسمت داخلی مخاط بینی را می پوشاند.

برجسته ترین ویژگی های بینی استخوانی، سطوح استخوانی برآمده، کشیده و ناهموار است که به جذابیت صورت آسیب می رساند.

این مشکلات اغلب به دلیل عدم تقارن صورت در اثر صدمات ناشی از تصادفات و برخورد ایجاد می شود. معمولاً این ناهمواری ها و ناهماهنگی ها در بینی های استخوانی بیشتر دیده می شود؛ دلیل این نمایان بودن، پوست نازک بینی های استخوانی است.

این عدم تطابق باعث می شود ترکیب صورت نامطلوب به نظر برسد و فرد داوطلب انجام جراحی بینی یا رینوپلاستی گردد.

آناتومی بینی های استخوانی

ساختار استخوان بینی مانند هرم است. بینی های استخوانی نازک تر و انعطاف پذیرتر از بینی های گوشتی هستند. بنابراین جراحی این نوع بینی ها و اصلاح آن ها برای جراح راحت تر است و نتایج نهایی بسیار بهتر است. یک جراح خوب می تواند مشکلات این نوع بینی را با جراحی زیبایی بینی حل کند.

خاصیت ارتجاعی پوست عامل مهمی است که باید در جراحی زیبایی بینی مورد توجه قرار گیرد، در حالی که در مورد بینی های گوشتی که خاصیت انعطاف پذیری پوست ندارند، جراحی های زیبایی بر روی آن ها تأثیر کمتری دارند. بنابراین اگر بینی شما گوشتی است و می خواهید جراحی زیبایی بینی انجام دهید، ابتدا باید با یک جراح مناسب مشورت کنید.

چرا بینی های استخوانی دارای قوز هستند؟

بینی های استخوانی اغلب در طول خود انحنای بیشتری دارند. علت آن، رشد مداوم غضروف بینی است. برآمده شدن روی بینی به دلیل ایجاد غضروف می تواند به دلیل عوامل ارثی یا شکستگی استخوان ناشی از تصادفات باشد.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی ترمیمی

گاهی اوقات ، به دلیل آسیب دیدگی در دوران کودکی ، در ابتدا شکل بینی تغییر زیادی نمی کند، اما بعد از رشد کودک، شکل بینی تغییر می کند. مهم ترین عملکرد جراحان در تغییر شکل استخوان بینی برداشتن برآمدگی است. یک جراح ماهر ساختار بینی را به بهترین شکل ممکن برای جذابیت و زیبایی بیشتر صورت تغییر می دهد.

فرق بینی استخوانی و گوشتی

فرق جراحی بینی استخوانی و گوشتی

در ایران، مردم به طور کلی بینی خود را به گروه های گوشتی و استخوانی تقسیم می کنند. این طبقه بندی هیچ پایه ی علمی ندارد، اما جراحان برای برقراری ارتباط بهتر با بیماران از این اصطلاحات استفاده می کنند.

تفاوت اصلی بین این نوع بینی ها ضخامت پوست روی بینی است. در حالی که یک پوست ضخیم بینی های گوشتی را می پوشاند، بینی های استخوانی پوست نازک تری دارند و لایه چربی روی آن ها است. در جراحی زیبایی بینی، جراح باید بتواند اطراف بینی را کوچک کرده و یک نوک ساده و نوک تیز ایجاد کند، که آسان نیست.
از این رو از عملکرد و  نمونه کارهای جراح مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

در برخی موارد ، در حین جراحی ، انحراف و انحنای تیغه بینی (غضروف هایی که سوراخ های بینی را به دو قسمت تقسیم می کند) اصلاح می شود. برای اصلاح برآمدگی بالای بینی قبل از جراحی ، جراح اطمینان حاصل می کند که مشکلی در تنفس فرد ایجاد نمی کند.

نتیجه عمل بینی استخوانی

بینی های استخوانی یا بیرون زده، پوست نازکی بر روی خود دارند. این پوست نازک به جراح کمک می کند تا در حین عمل استخوان بینی را کاملا تراشیده و نتیجه عمل را به سلیقه فرد نزدیک کند.

بیشتر بخوانید
تغییرات چهره بعد از جراحی بینی

به طور خلاصه، بینی های استخوانی دارای سه ویژگی هستند:

  • وجود قوز بر روی طول بینی
  • پوست نازک و انعطاف پذیری
  • بافت ها و غضروف های قوی

قبل از عمل بینی: معاینه دقیق

مدتی قبل از عمل جراحی بینی، فرد باید توسط جراح بینی معاینه دقیق شود که در آن شبیه سازی و سایر معاینه ها انجام می شود و مطابق با انتظارات بیمار، برنامه ریزی جراحی انجام می شود. قبل از رسیدن روز جراحی بینی، آزمایش خون، صحبت با متخصص بیهوشی و دیگر اقدامات باقی مانده به پایان می رسد. سرانجام بعد طی موارد گفته شده برای جراحی فرد آماده خواهد بود.

عمل بینی معمولا به صورت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی صورت می گیرد و حدود 1- 4 ساعت زمان می برد. در جراحی بینی استخوانی، چندین روش برای کاهش عرض استخوان بینی وجود دارد. در روش معمول، طی یک عمل جراح بینی برش هایی را در سوراخ بینی ایجاد می کند. در موارد سخت تر جراح ممکن است برش هایی را در پایه بینی نیز ایجاد کند تا استخوان داخلی و غضروف را تغییر شکل دهد. جراح برجستگی و لکه های بینی را با ابزار کوچک مخصوصی که برای شکستن و خوردن استخوان ها استفاده می شود، از بین می برد.

معمول ترین روش برای برداشتن برآمدگی و قوز بینی، استفاده از استتوسکوپ (stethoscope) است. استئوتوم (Osteotome ) یک ابزار جراحی مانند قلم است که برای بریدن استخوان و قرار دادن آن در زیر پوست استفاده می شود و به آرامی برآمدگی های اضافی بینی را می تراشد. هنگامی که از برجستگی بینی کاسته می شود ، انحنای با وسیله ای جراحی به نام خراش اصلاح می شود.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی گوشتی

بعد اتمام عمل جراحی به فرد مسکن داده می شود تا به او در کنترل هرگونه درد و ناراحتی کمک کند.

بعد از رینوپلاستی استخوانی

در 12 ساعت اول، فرد بعد از عمل روی بینی خود پانسمان خواهید داشت و به مدت 7 روز آتل با نوار چسب روی بینی نگه داشت. احتمال دارد شخص حدود یک هفته نتواند از طریق بینی نفس بکشد.

لازم به ذکر است بعد از برداشتن پانسمان در بینی، چشم و لب بالایی مقداری تورم و تغییر رنگ ایجاد می شود. این یک چیز طبیعی است و در طی 2-3 هفته ازبین می رود. اگر چه تورم طی 2-3 هفته به طور قابل توجهی از بین خواهد رفت، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا اثر کامل این عمل دیده شود و تا 6 ماه کاملاً برطرف شود.

بعد از حدود یک هفته: بخیه ها برداشته می شوند (مگر اینکه بخیه های محلول داشته باشید). آتل ممکن است بتواند جدا شود.

در 3 هفته: ممکن است کبودی ، تورم و قرمزی کمرنگ شود.

در 4 تا 6 هفته: فرد باید بتواند ورزش های سنگین را از سر بگیرد.

بهترین جراح بینی استخوانی

بهترین جراح بینی استخوانی

پیش از تصمیم به انجام عمل بینی باید در انتخاب جراحتان دقت کافی داشته باشید تا بتوانید با آرامش خاطر و رضایتمندی کامل جراحی بینی را انجام دهید، تخصص و تبحر و البته ذوق هنری و سلیقه ی جراح می تواند نقش به سزایی در آنچه شما انتظار دارید و بعد از جراحی دریافت می نمایید دارد.
با مشاهده نمونه کارهای دکتر علیرضا بخشایی کیا می توانید از نتایج عالی عمل انواع مختلف بینی شگفت زده شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران

رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386
رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390
استادیار دانشگاه جندی شاپور
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + پنج =

Call Now Buttonتماس با پزشک