دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی زیبایی سینه / همه چیز در مورد پروتز سینه
مدت زمان مطالعه ۲۷ دقیقه

همه چیز در مورد پروتز سینه

جراحی پروتز سینه یا Breast augmentation از جمله جراحی های پلاستیک است که می تواند هم برای مقاصد زیبایی و هم به منظور ترمیم بافت سینه انجام شود. همان طور که از نامش پیداست، این جراحی با هدف افزایش اندازه و بهبود فرم سینه ها انجام می شود. جراحی بزرگ کردن سینه می تواند همزمان با سایر روش های جراحی مانند لیفت سینه به افزایش زیبایی ظاهری پستان کمک کند.
ایمپلنت سینه یکی از کم خطر ترین جراحی های مربوط به زیبایی بدن خانم ها می باشد و می تواند تاثیر فوق العاده ای بر روی اعتماد به نفس فرد بگذارد. در حال حاضر جراحی پروتز سینه یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی اندام محسوب می شود.

آنچه در این مقاله می خوانید: پنهان
 1. پروتز سینه چیست؟
 2. چه کسانی می توانند جراحی پروتز سینه انجام دهند؟
 3. شرایط لازم برای بزرگ کردن سینه
  1. سلامت عمومی
  2. عدم استعمال دخانیات مانند سیگار
  3. داشتن انتظار منطقی از جراحی پروتز سینه
 4. مشاوره قبل از عمل پروتز سینه
 5. عمل پروتز سینه چگونه انجام می شود؟
 6. محل برش جراحی پروتز سینه
 7. جراحی بزرگ کردن سینه چقدر طول میکشد؟
 8. آیا باید بعد از پروتز سینه در بیمارستان بستری شد؟
 9. انواع پروتز های سینه
  1. انواع مدل پروتز سینه
   1. پروتز سینه مدل اشکی
   2. پروتز سینه گرد
  2. ماده ی داخل پروتز سینه
   1. پروتز آب نمکی
   2. پروتز سیلیکونی
  3. بافت پروتز سینه
   1. پروتز تکسچر textured
   2. پروتز اسموت smooth
 10. بهترین نوع پروتزی که می تواند برای بزرگ گردن سینه ها مورد استفاده قرار گیرد، کدام است؟
 11. بهترین مارک پروتز سینه
 12. علائم پارگی پروتز سینه
  1. پارگی پروتز آب نمکی
  2. پارگی پروتز سیلیکونی
 13. آمادگی قبل از عمل بزرگ کردن سینه
 14. ریکاوری بعد از عمل پروتز سینه
  1. بلافاصله بعد از جراحی سینه
  2. هفته اول بعد از جراحی زیبایی سینه
  3. چند هفته بعد از پروتز سینه
 15. مراقبت های بعد از پروتز سینه
 16. سن انجام جراحی پروتز سینه
 17. پروتز سینه در دوران حاملگی
 18. آیا بعد از پروتز سینه میتوان شیر داد؟
 19. بارداری بعد از پروتز سینه
 20. مزایای انجام عمل پروتز سینه
 21. هزینه پروتز سینه
 22. بهترین جراح پروتز سینه در تهران

پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه نوعی پستان مصنوعی است که می تواند به آن دسته از بانوانی که می خواهند سینه های بزرگ تری داشته باشند و یا آن افرادی که به دلیل ابتلا به سرطان، یک یا هر دو سینه خود را از دست داده اند، کمک کند.

این ایمپلنت ها انواع گوناگونی دارند که هر یک می توانند برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. با توجه به خواسته ی فرد و همچنین تشخیص جراح پلاستیک، می توان نوع مناسب را مورد انتخاب قرار داد. در ادامه ی این مطلب با انواع پروتز سینه و موارد استفاده از هر کدام آشنا خواهید شد.

جراحی پروتز سینه محبوب ترین جراحی زیبایی سینه بوده و سالانه خانم های بسیاری برای انجام آن داوطلب می شوند. در این مقاله از سایت دکتر علیرضا بخشایی کیا همه چیز درباره پروتز سینه را خواهید آموخت و پاسخ سوالات پر تکرار خود را خواهید گرفت.

عکس پروتز سینه

چه کسانی می توانند جراحی پروتز سینه انجام دهند؟

همان طور که گفتیم، افراد مختلفی می توانند در صف انجام جراحی ایمپلنت سینه قرار بگیرند.

 • بانوانی که بافت سینه آن ها به دلیل افزایش سن تحلیل رفته است و خواهان جوانسازی سینه های خود هستند. جوانسازی پستان ها به منظور دستیابی به اهداف مختلفی از جمله افزایش حجم سینه ها و بهبود فرم آن ها انجام می شود.
 • در بسیاری از افراد، تناسبی میان اندازه ی سینه های سمت راست و سمت چپ وجود ندارد. در خانم هایی که سینه های متقارنی ندارند، می توان با بهره گیری از ایمپلنت سینه، تقارن نسبتا خوبی میان دو سمت بدن فرد ایجاد کرد.
 • خانم هایی که به دلیل ابتلا به سرطان، تحت جراحی بازسازی سینه قرارگرفته اند نیز می توانند از مزایای جراحی بزرگ کردن سینه بهره مند شوند.
 • بانوانی که به دلیل بارداری و شیردهی تناسب اندام خود در محل پستان ها را از دست داده و قصد دارند به ترمیم ظاهر این ناحیه از بدن بپردازند.
 • در بسیاری از خانم ها ممکن است دلیل کوچک بودن سینه ها ژنتیکی باشد. در این صورت نیز می توان برای جراحی بزرگ کردن سینه با پروتز اقدام نمود.

کاندید های پروتز سینه

شرایط لازم برای بزرگ کردن سینه

ممکن است برای انجام هر جراحی، دارا بودن یک سری شرایط برای افراد لازم و ضروری باشد. در صورتی که فرد از نظر این موارد در سطح نرمالی قرار بگیرد و اگر به جراح پلاستیک ماهری برای انجام پروتز سینه مراجعه کند، می توان گفت که احتمال بی خطر بودن این جراحی بیش تر از هر حالتی است.

از مهم ترین شرایطی که افراد متقاضی جراحی بزرگ کردن سینه باید از آن ها برخوردار باشند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سلامت عمومی

در صورتی که فرد از نظر کلی سالم باشد و مبتلا به بیماری های خاص یا بیماری های قلبی، ریوی و کلیوی نباشد، می تواند بدون نگرانی آمادگی خود را برای انجام جراحی پروتز سینه به پزشک اعلام کند.

عدم استعمال دخانیات مانند سیگار

خوب است بدانید که روند ترمیمی در افرادی که سیگار می کشند، بسیار کندتر از افراد دیگر است. استعمال دخانیات با اثرگذاری مستقیم و موثر بر روی سیستم ترمیم و درمان بدن می تواند مشکلات زیادی بر سر راه ریکاوری بعد از عمل ایجاد کند.

البته از آن جا که عمل پروتز کردن سینه یکی از آسان ترین و بی خطر ترین جراحی های پلاستیک می باشد، لازم نیست که در این مورد زیاد نگران شوید. چون بعد از بزرگ کردن سینه لازم نیست که فرد دوره ی ریکاوری طولانی را بگذراند.

برای انجام جراحی افزایش سایز سینه، از داوطلب خواسته می شود که در حالت ایده آل، شش هفته قبل از جراحی، استعمال سیگار و دخانیات را قطع کند.

داشتن انتظار منطقی از جراحی پروتز سینه

اشخاصی که خواهان انجام هر نوع عمل زیبایی هستند – و نه فقط جراحی بزرگ کردن سینه – باید به این نکته توجه داشته باشند که نمی توان انتظارات غیر معقولی از جراحی داشت و این موضوع فقط می تواند بر روی اعتماد به نفس و رضایت فرد از نتیجه ی جراحی اثر منفی گذاشته و باعث ناراحتی وی گردد.

اهمیت مشاوره پیش از جراحی در این جا مشخص می گردد. در طول این جلسه، جراح می تواند با بررسی دقیق و درست سینه ها، توضیحات مناسب و مفیدی در رابطه با نتایج احتمالی جراحی پروتز سینه به شخص اراده نماید.

همچنین، بسیاری از جراحان حرفه ای که در حوزه ی جراحی پلاستیک فعالیت می نمایند، از ابزار و نرم افزار های مخصوص کامپیوتری برای آنالیز همه ی جوانب اندام فرد، پیش بینی نتیجه حاصل از عمل و نیز تعیین برنامه و هدف گذاری برای جراحی استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید
مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه

مشاوره قبل از عمل پروتز سینه

جراح پلاستیک پیش از عمل بزرگ کردن سینه حتما باید بداند که شما به عنوان یک متقاضی بهره مندی از مزایای این جراحی، چه انتظاری دارید و دوست دارید که سایز سینه های خود را تا چه میزان افزایش بدهید. همچنین، باید با انجام معاینات گسترده مشخص گردد که آیا با توجه به آناتومی بدن و پتانسیل قفسه سینه ی شما امکان دستیابی به نتیجه مورد نظرتان وجود دارد یا خیر.

میزان موفقیت در جراحی بزرگ کردن سینه تا حد بسیاری به شرکت در جلسه مشاوره و آشنایی جراح با خواسته های بیمار بستگی دارد. در این جلسات، پزشک به بررسی مواردی از قبیل شرایط جسمانی، خواسته ها و سبک زندگی بیمار می پردازد.

در طول جلسه مشاوره، نتایج محتمل برای جراحی نیز بررسی خواهند شد. همچنین برای برطرف نمودن نگرانی های بیمار نسبت به انجام جراحی، جراح در مورد تمامی جوانب جراحی زیبایی سینه برای وی توضیح خواهد داد.

جراح در طول این جلسه مشاوره به بیمار توصیه هایی خواهد نمود که رعایت کردن آن ها می تواند به افزایش احتمال موفقیت جراحی کمک بسیاری نماید. به عنوان مثال، یکی از اقدامات قبل از جراحی بزرگ کردن سینه این است که مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، داروهای ضد التهابی- غیر استروئیدی و مکمل های گیاهی باید از چند هفته قبل از جراحی قطع شوند.

اهمیت مشاوره پیش از عمل

عمل پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

جراحی بزرگ کردن سینه، شامل قرار دادن پروتز یا همان ایمپلنت در داخل سینه می باشد. در ادامه می توانید توضیحات دکتر علیرضا بخشایی کیا در مورد محل برش هایی که در طول این جراحی بر روی سینه ایجاد می گردند، توضیحات کاملی را بخوانید.

شما همچنین می توانید برای شنیدن توضیحات دکتر بخشایی کیا از فایل صوتی زیر استفاده کنید:

محل برش جراحی پروتز سینه

برای قرار دادن ایمپلنت در داخل سینه لازم است که تنها یک برش در ناحیه ی خاصی از سینه ایجاد گردد. محل برش به شرایط فرد و تشخیص پزشک بستگی دارد. به طور معمول، این برش ها در محل چین های طبیعی زیر سینه، اطراف هاله، زیر بغل و یا در ناحیه ی ناف ایجاد خواهند شد.

بهترین و مناسب ترین محل ایجاد برش برای قرار دادن ایمپلنت، در محل چین های زیر سینه می باشد.

چرا بهتر است برش برای قرار دادن پروتز زیر سینه قرار گیرد؟ زیرا برشی که به منظور قرار دادن ایمپلنت در زیر سینه ایجاد می شود، می تواند از دید مخفی بماند و به هر چه طبیعی تر شدن ظاهر سینه ی پروتز شده کمک بسیاری نماید.

همچنین لازم به ذکر است که می توان ایمپلنت را در سه محل مختلف در سینه قرار داد:

زیر غده پستان

زیر فاشیای عضله سینه (فاشیای پکتورال)

زیر عضله سینه

محل قرارگیری پروتز سینه

نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که بهترین محل برای قرار دادن پروتز، زیر عضله سینه است. با توجه به این موضوع که اکثر افرادی که نیازمند و داوطلب انجام عمل بزرگ کردن سینه هستند، افراد لاغری هستند و به همین دلیل بافت کمتری در ناحیه پوست سینه ی آن ها قرار دارد، بهتر است که ایمپلنت در ناحیه ی زیر عضله قرار گیرد تا بافت نرم عضله بر روی آن قرار گیرد و آن را بپوشاند.

با پوشانده شدن ایمپلنت توسط بافت انعطاف پذیر عضله، سینه دارای جلوه ای هر چه طبیعی تر می گردد و کمتر از حالات دیگر قابل مشاهده و قابل لمس خواهد بود. بدین ترتیب، فرد دیگر در نتیجه ی قرار گرفتن ایمپلنت سینه در زیر عضله، از عارضه ی کپسولار کانترکچر capsular contracture دچار ناراحتی نخواهد شد.

در مورد کپسولار کانترکچر می توانید در بخش عوارض پروتز سینه نکات ارزشمندی را دریافت کنید.

جراحی بزرگ کردن سینه چقدر طول میکشد؟

جراحی یزرگ کردن سینه که با اضافه کردن پروتز به بافت آن انجام می گردد، یکی از کم خطر ترین و در عین حال آسان ترین جراحی های حوزه پلاستیک و زیبایی اندام است. طول مدت انجام این جراحی بسیار کوتاه و وابسته به شرایط فرد و از همه چیز مهم تر مهارت جراح، حدود یک ساعت به طول می انجامد.

آیا باید بعد از پروتز سینه در بیمارستان بستری شد؟

بعد از قرار دادن پروتز در سینه ضرورتی برای بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد. چرا که در طول این عمل فقط یک برش برای وارد کردن ایمپلنت به بافت سینه بر روی سینه ایجاد می گردد و به همین دلیل پیچیدگی خاصی در روند جراحی وجود ندارد.

بستری شدن بعد از پروتز سینه

انواع پروتز های سینه

امروزه انواع مختلفی از پروتز سینه در بازار وجود دارند که بسته به نوع و شکل، می توان آن ها را به سه گروه مجزا از نظر مدل، نوع ماده ی پر کننده و جنس پروتز تفکیک کرد. شما می توانید از طریق فایل صوتی زیر اطلاعات مفیدی را از زبان دکتر علیرضا بخشایی کیا در این مورد دریافت نمایید:

انواع مدل پروتز سینه

پروتزهای سینه می توانند به بهبود ظاهر فرد کمک بسیار زیادی کنند. اما باید در روند انتخاب شکل پروتز به نکاتی از جمله اندازه ی قفسه سینه ی فرد، نوع انتظار وی از جراحی افزایش سایز سینه و همچنین تشخیص پزشک توجه داشت. به طور کلی دو نوع ایمپلنت سینه مختلف از نظر شکل وجود دارند که می توانند به بانوان برای افزایش تناسب اندامشان کمک کنند. توضیحات کاملی در این باره را می توانید در ادامه بخوانید:

پروتز سینه مدل اشکی

پروتز های اشکی شکل یا tear drop shape همان طور که از نام آن ها بر می آید، به شکل قطره ی اشک هستند و می توانند به دلیل شباهت بسیار زیادی که به آناتومی سینه دارند، شکل طبیعی و زیبایی به سینه ها ببخشند. به این ایمپلنت ها به دلیل هماهنگی بالایی که با حالت طبیعی سینه دارند، پروتز آناتومیکال نیز گفته می شود.

پروتز سینه گرد

پروتز گرد یا round shape مناسب آن دسته از بانوانی است که می خواهند ظاهر بزرگ تر و حجیم تری به سینه های خود بدهند. پروتز های گرد از آن جا که برجستگی زیادی برای سینه ایجاد می کنند، به طور کلی شامل سه نوع مختلف هستند:

 • پروتز هایی که برجستگی بسیار زیادی برای سینه ایجاد می کنند و آن ها را به عنوان ایمپلنت های Ultra high profile می شناسیم.
 • پروتز هایی که برجستگی زیاد اما طبیعی تری به سینه می بخشند، ایمپلنت های high profile نام دارند.
 • در مقابل این دو نوع، ایمپلنت سینه با برجستگی کم یا low profile قرار دارد و برای افرادی مناسب است که خواهان داشتن سینه های حجیم هستند اما به هیچ عنوان نمی خواهند که سینه هایشان حالتی غیر طبیعی به خود بگیرد.
بیشتر بخوانید
پروتز گونه

اندازه مناسب پروتز با توجه به نتایج دلخواه بیمار و همچنین اندازه قفسه سینه تعیین خواهد شد. به گفته ی دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک، بهترین پروتز ها از نظر شکل، ایمپلنت های گرد هستند. در تصویر زیر شکل انواع ایمپلنت سینه شامل پروتز های اشکی و پروتز های گرد را می بینید:

انواع شکل پروتز سینه

ماده ی داخل پروتز سینه

در قسمت قبل خواندیم که ایمپلنت های سینه از نظر شکل و حالت به دو نوع پروتز های گرد و پروتز های قطره اشکی تقسیم می شوند. در ادامه ی توضیح انواع این ایمپلنت های زیبایی، می خواهیم در مورد ماده ای که داخل این ایمپلنت ها را پر می کند، اطلاعات مفیدی به شما ارائه کنیم. ایمپلنت های سینه از این نظر به دو دسته ی پروتز های سیلیکونی و پروتز های پر شده با سرم تقسیم می شوند.

پروتز آب نمکی

داخل این ایمپلنت ها از سرم یا آب نمک پر شده است. به این انواع، پروتز سالینی نیز گفته می شود. این پروتز ها نسبت به پروتز های سیلیکونی از انعطاف پذیری و لطافت کم تری برخوردار هستند. به دلیل انعطاف پذیری کم این پروتز ها، باید برش بزرگ تری برای قرار دادنشان در سینه ایجاد گردد.

نکته ی منفی که می توان در مورد این ایمپلنت ها متذکر شد، آن است که در صورت بروز حوادث مختلف و یا وارد آمدن فشار های ناگهانی و شدید به سینه، امکان پاره شدن پروتز سینه و تخلیه شدن سالین یا آب نمک داخل آن وجود دارد. اما در مقابل، از نکته ی مثبت این ایمپلنت ها نباید غافل شد. در صورت پاره شدن پروتز های سالینی، ماده ی پر کننده ی طبیعی داخل آن (محلول آب نمک) به راحتی جذب بدن خواهد شد و در نتیجه عوارض خاصی برای فرد ایجاد نخواهدکرد.

پروتز سیلیکونی

بهره مندی از پروتز سیلیکونی است. این ایمپلنت ها با ماده ای به نام سیلیکون پر شده اند. سیلیکون ماده ای است که به صورت پلیمر هایی مقاوم در برابر ضربه و گرما تولید می گردد. ماندگاری این ایمپلنت ها از انواع آب نمکی بسیار بیشتر و احتمال پاره شدن آن ها در پاسخ به ضربه ها و فشارهای وارده بسیار کمتر است.

امروزه انواع مختلفی از پروتز های سیلیکونی در بازار وجود دارند که با استفاده از آن ها می توان حالت تازه و متناسبی برای سینه ایجاد کرد. ایمپلنت های سیلیکونی بهترین پروتز ها هستند؛ از نظر طبیعی و عادی بودن حالتی که به سینه ی فرد می دهند.

پروتز سالین یا سیلیکونی

بافت پروتز سینه

ایمپلنت های سینه از نظر بافت، می توانند در دو گروه مختلف دسته بندی شوند. این دو گروه عبارتند از:

پروتز تکسچر textured

پروتز های تکسچر با داشتن سطح محکم و زیر، می توانند به بافت سینه بچسبند و ظاهری طبیعی برای آن ایجاد نمایند. استفاده از این ایمپلنت ها به دلیل همین چسبندگی که با بافت سینه ایجاد می کنند، می تواند در جلوگیری از حرکت ایمپلنت از جای درست و در نتیجه بروز مشکلات ظاهری برای سینه بسیار موثر باشد.

پروتز اسموت smooth

سطح این پروتز ها بر خلاف پروتز های تکسچر، حالت نرم و انعطاف پذیر تری دارد. به همین دلیل نمی توانند به بافت عضله ی رویی چسبیده و در جای خود تا آن اندازه محکم و ثابت بمانند.

smooth vs textured implants

جنس بیرونی پروتز های textured نسبت به پروتز های smooth زبر تر و دارای ناهمواری های زیر است. این حالت باعث محکم قرار گرفتن ایمپلنت در بافت سینه می گردد.

بهترین نوع پروتزی که می تواند برای بزرگ گردن سینه ها مورد استفاده قرار گیرد، کدام است؟

از میان انواع مختلفی که برای پروتز های سینه از نظر شکل، جنس و ماده ی پر کننده ذکر گردید، انواع گرد، سیلیکونی و تکسچر، ایمپلنت هایی هستند که توسط بهترین جراحان پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر نوع پروتز سینه به دقت و با توجه به توصیه ها و تجارب جراح انتخاب نشود، ممکن است در پی چرخش یا حرکت آن، عدم تناسب و بد فرمی در ناحیه ی قفسه سینه ی فرد ایجاد گردد.

بهترین مارک پروتز سینه

در این قسمت می توانید با خواندن مطالب زیر و یا شنیدن فایل صوتی که در ادامه آمده است، اطلاعات مناسب و به روزی در رابطه با انواع مارک های پروتز سینه کسب کنید:

پروتز های سینه توسط شرکت های مختلفی تولید می گردند و به همین دلیل مارک های مختلفی از این محصولات در بازار موجور می باشد که می توان آن ها را انتخاب و به منظور افزایش سایز سینه از آن ها استفاده کرد.

در حال حاضر به دلیل افزایش گستردگی و تعداد کمپانی های تولید کننده ی ایمپلنت های سینه، مارک های مختلف و متنوعی از این ایمپلنت ها در بازار وجود دارند. معروف ترین مارک های پروتز سنه عبارتند از:

 • پروتز سینه ناگور ، محصول کشور انگلستان
 • پروتز سینه مارک منتور ، محصول کشور امریکا
 • پروتز سینه پلی تک ، محصول کشور آلمان

با توجه به گفته های دکتر بخشایی کیا برتری خاصی میان مارک های مختلف پروتز سینه وجود ندارد و هر سه مارک منتور، ناگور و پلی تک جزو ایمپلنت های درجه یک سینه هستند. برای انتخاب مارک مناسب ایمپلنت سینه باید به شرایط سینه ی فرد توجه داشت و به تفاوت های میان شکل این ایمپلنت ها توجه نمود.

به عنوان مثال از پروتز مارک منتور به دلیل جنس سفت تری که دارد، می توان برای ایجاد برجستگی بیشتر در سینه استفاده کرد. از پروتز ناگور نیز به دلیل جنس لطیف و نرم آن می توان برای افراد لاغر با پوست نازک تر بهره گرفت تا شکلی بسیار طبیعی و زیبا به سینه بخشید.

علائم پارگی پروتز سینه

انواع پروتز سینه را بررسی کردیم و حالا می خواهیم به آنالیز یکی دیگر از نگرانی های خانم ها در مورد ایمپلنت های سینه بپردازیم. آیا امکان پاره شدن پروتز سینه وجود دارد؟ پاره شدن ایمپلنت سینه چه مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورد؟

پروتز هایی که از سوی دکتر علیرضا بخشایی کیا مورد استفاده قرار می گیرند، پروتز های استاندارد و دارای مجوز های بین المللی می باشند. اما به هر حال ممکن است در صورت به عمل نیاوردن مراقبت های لازم پس از جراحی بزرگ کردن سینه، مشکلاتی از قبیل پارگی و یا نشت کردن کپسول ایمپلنت برای فرد ایجاد گردد.

سوالی که خیلی از خانم ها از ما می پرسند این است که آیا ممکن است ایمپلنت سینه پاره شود و ما متوجه پارگی آن نشویم؟ جواب این سوال منفی است. در صورت پاره شدن ایمپلنت سینه، فرد حتما متوجه تغییر اندازه ی یکی از سینه هایش نسبت به سینه ی دیگر خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ماموپلاستی (عمل کوچک کردن سینه)

در این حالت چه باید کرد؟ در صورت پاره شدن پروتز سینه، فرد می تواند به منظور تعویض پروتز سینه اقدام نماید. خوب است بدانید که احتمال پاره شدن پروتز سینه در دهه ی اول بعد از کارگذاری آن بسیار کم است ولی در سال های بعد ممکن است با فرسوده شدن بافت ایمپلنت، این احتمال بیشتر شود.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که پاره شدن پروتز در مواردی که جنس ماده ی پر کننده ی آن متفاوت است، شرایط متفاوتی را پیش خواهد آورد. در ادامه می توانید تفاوت پارگی ایمپلنت سالینی و سیلیکونی را بخوانید.

پارگی پروتز آب نمکی

از آن جا که جنس ماده ای که در این پروتز ها قرار دارد از محلول آب نمک است، پاره شدن آن آثار شیمیایی مخربی برای بدن ایجاد نمی کند. نوع آب نمکی در برابر ضربه نسبت به ایمپلنت های سیلیکونی مقاومت کمتری از خود نشان می دهد و راحت تر پاره می شود. به همین دلیل به افراد توصیه می گردد تا از پروتز های سیلیکونی استفاده کنند و مراقبت های لازم از ایمپلنت را به عمل بیاورند تا بتوان احتمال پاره شدن آن را به حداقل میزان ممکن رساند.

پارگی پروتز سیلیکونی

با انجام پژوهش های گسترده بر روی این نوع ایمپلنت ها مشخص شد که در صورت بهره گیری از مارک های معتبر و استاندارد، احتمال پارگی آن ها در 10 سال اول کمتر از 2 درصد است. بنا بر این گفته ها، بهتر است که از این محصولات به منظور افزایش اندازه ی سینه ها استفاده گردد.

پارگی پروتز سینه

آمادگی قبل از عمل بزرگ کردن سینه

همان طور که می دانید، قل از انجام هر جراحی زیبایی و درمانی نیاز است که فرد داوطلب جراحی یک سری اقدامات را به منظور کمک به بهتر انجام شدن عمل در دستور کار خود قرار دهد. از میان مهم ترین کارهایی که باید قبل از جراحی پروتز سینه انجام داد، می توان به نکات زیر اشاره داشت:

 • یکی از مهم ترین اقداماتی که قبل از عمل سینه باید حتما به انجام آن توجه کرد، گذراندن یک جلسه مشاوره با جراح است. همان طور که در همین مقاله و در قسمت مربوط به مشاوره قبل از عمل پروتز سینه گفتیم، معاینات و آزمایش هایی که در طول این جلسه مشاوره انجام می شوند، می توانند به بیمار و پزشک در رقم زدن نتیجه ی هر چه بهتر برای جراحی کمک بسیاری کنند.
 • برای انجام جراحی زیبایی سینه باید ناشتا باشید و از 12 ساعت قبل از عمل چیزی نخورده باشید.
 • بهتر است که شب قبل از جراحی استحمام کنید.
 • سوتین طبی برای بعد از جراحی سینه تهیه کرده و در روز عمل آن را به همراه خود داشته باشید.

در کل، یکی از مهم ترین نکاتی که می تواند به بیمار در داشتن تجربه ی هر چه بهتر از جراحی قرار دادن ایمپلنت در سینه کمک کند، آمادگی ذهنی می باشد. برای داشتن آمادگی ذهنی هر چه بیشتر پیش از جراحی سینه باید تمام سوالات و نگرانی های خود را با جراح مطرح کنید.

نگرانی در مورد پروتز سینه

ریکاوری بعد از عمل پروتز سینه

در ادامه ی این مقاله می خواهیم نکاتی را که افراد باید به منظور انجام مراقبت های بعد از پروتز سینه به آن ها توجه کنند به اطلاع شما برسانیم:

بلافاصله بعد از جراحی سینه

پس از به هوش آمدن فرد، ممکن است علائمی مانند سرگیجه وجود داشته باشند که نیازی به نگرانی در مورد آن نیست و یکی از اثرات داروهای بیهوشی بر روی فرد می باشند. لازم به ذکر است که تاثیرات مواد بیهوشی پس از چند ساعت به طور کامل برطرف می گردد.

بهتر است که بعد از جراحی پروتز سینه یکی از دوستان یا آشنایان خود را با خود همراه کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

هفته اول بعد از جراحی زیبایی سینه

بیشترین میزان ناراحتی که ممکن است برای فرد پیش بیایند، در سه روز اول پس از جراحی اتفاق می افتند. بعد از چند روز، شرایط شخص به ثبات خوب و مورد قبولی خواهد رسید و ناراحتی هایی که در پی انجام جراحی پروتز سینه برای وی ایجاد گردیده بودند، یک به یک برطرف می گردند.

برای جلوگیری از بروز ناراحتی های جدی، جراح می تواند برای شما داروهای مسکن تجویز نماید تا در صورت احساس درد آن ها را مصرف کنید.

در هفته اول پس از عمل پروتز سینه می توان با استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوبروفن یا استامینوفن به از بین بردن درد در ناحیه ی جراحی کمک کرد.

بسیاری از زنانی که می خواهند این جراحی را انجام دهند، شاغل هستند و به همین دلیل برایشان مهم است که چه زمانی بعد از عمل می توانند به روال عادی کار خود برگردند. افاد کارمند و پشت میز نشین می توانند چیزی در حدود یک هفته بعد از پروتز کردن سینه به کار خود بازگردند.

چند هفته بعد از پروتز سینه

با گذشتن زمان بیشتری از جراحی، فرد به انجام حرکات ورزشی سبک تشویق می گردد و می تواند به فعالیت های روزمره ی خود بازگردد. احساس ناراحتی در این دوران بسیار کمرنگ تر از روز های قبل خواهد شد اما به هر حال، جراح از فرد می خواهد که فعلا از انجام ورزش هایی مانند اسب سواری، دو یا دیگر ورزش های پرشی خودداری نماید.

سعی کنید تا چند هفته بعد از جراحی، وسایل سنگین حمل نکنید و به انجام ورزش هایی مانند وزنه برداری و بدنسازی حرفه ای نیز نپردازید.

مراقبت های بعد از پروتز سینه

بعد از انجام هر نوع جراحی لازم است که فرد نکاتی را رعایت نماید تا از بروز پیچیدگی و ناراحتی برای خود جلوگیری نماید. مهم ترین کارهای که می توان پس از جراحی پروتز سینه انجام داد عبارتند از:

 • نباید نگران درد پروتز سینه بود، چرا که برای انجام این جراحی تنها یک برش بر روی سینه ایجاد می گردد.
 • در صورتی که ورم یا کبودی در ناحیه ی پستان پیش آمد، می توان از کمپرس سرد یا گردم استفاده کرد.
 • بخیه هایی که در طول جراحی پروتز بر روی سینه زده می شوند، به صورت جذبی هستند و نیازی به کشیده شدن آن ها توسط جراح نیست. به هر حال باید تا زمان جذب کامل این بخیه ها از انجام فعالیت های ورزشی ممنوع خودداری نمایید.
 • از آن جا که در پی انجام جراحی بر روی سینه، بی حسی موقت در این ناحیه اتفاق می افتد، مراقب باشید که با استفاده از کمپرس خیلی یخ یا خیلی داغ پوست سینه ی خود را دچار آسیب دیدگی نکنید.
 • اگر دخانیاتی مانند سیگار و قلیان مصرف می کنید، به منظور افزایش سرعت ترمیم جای زخم ناشی از جراحی سینه سعی کنید که مصرف آن ها را بعد از عمل نیز کاهش داده و یا قطع کنید.
 • از تاثیر ماساژ در سرعت بخشیدن به ترمیم آثار جراحی غافل نشوید! ماساژ می تواند بافت سینه را دور ایمپلنت سینه پخش کند و از بروز ناهمواری ها و فیبروز ها در این محل جلوگیری نماید.
 • در مدت کوتاهی بعد از جراحی بزرگ کردن سینه، فرد می تواند تحرک داشته باشد و نباید از تاثیر مثبت فعالیت های فیزیکی مناسب غافل شود. استراحت مطلق بعد از جراحی پروتز سینه نه تنها به بهتر شدن وضعیت فرد کمک نمی کند، بلکه می تواند روند بهبود را با تاخیر مواجه سازد.
 • تا زمان توصیه شده توسط جراح از سوتین طبی استفاده کنید. حتما در انتخاب سوتین از پزشک کمک بگیرید. چرا که استفاده از سوتین های غیر استاندارد بعد از جراحی پروتز سینه می تواند اثر منفی بر روی نتیجه ی جراحی داشته باشد.
 • در صورتی که در سینه های خود احساس گرفتگی عضلانی می کنید، می توانید با انجام حرکات کششی و نرمش های سبک به از بین رفتن گرفتگی کمک کنید.
 • تا دو هفته بهتر است که از رفتن به استخر خودداری کنید.
 • تا مدتی پس از عمل، ممکن است شاهد سفتی در این ناحیه باشید. اما همان طور که گفتیم، با انجام حرکات کششی و ماساژ دادن سینه می توانید به نرم تر شدن بافت سینه کمک بسیاری نمایید.
 • معمولا چند هفته تا چند ماه طول می کشد تا دوره نقاهت طی شود و نتایج نهایی این روش جراحی مشخص گردد. آن چه که اهمیت دارد این است که بیماران باید در این دوران صبور باشند و نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کنند.
بیشتر بخوانید
عوارض پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه

سن انجام جراحی پروتز سینه

جراحی بزرگ کردن سینه نیز مانند بیشتر جراحی های حوزه ی جراحی های زبیایی پلاستیک دارای محدودیت سنی است. آن دسته از بانوانی که سن بیشتر از 18 سال دارند و به اصطلاح رشد سینه هایشان کامل شده است ولی با این حال دوست دارند که سینه های بزرگ تری داشته باشند، می توانند تحت جراحی افزایش حجم سینه قرار بگیرند.

پروتز سینه در دوران حاملگی

اگر زن بارداری تمایل دارد تحت جراحی قرار بگیرد و از ایمپلنت برای بهبود ظاهر سینه های خود بهره بگیرد، بهتر است که صبر کند تا دوران بارداری و شیردهی وی پایان یابد و سپس به جراح مراجعه و اشتیاق خود برای انجام این جراحی را اعلام کند.

آیا بعد از پروتز سینه میتوان شیر داد؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که همواره از سوی بانوان مختلف پرسیده می شود و باعث ایجاد دغدغه و نگرانی برای آن ها می گردد، این است که آیا پروتز سینه بر روی شیردهی اثر می گذارد؟

جواب این سوال منفی است. قرار دادن ایمپلنت در سینه به هیچ عنوان با شیردهی به نوزاد تداخلی ندارد و مشکلی در این زمینه برای فرد ایجاد نخواهد کرد. باید بدانید که بسیاری از زنانی که قبلا تجربه ی شیردهی داشته اند و به دلیل بروز افتادگی سینه در پی شیردهی به نوزاد خواهان انجام جراحی پروتز سینه هستند نیز می توانند از مزایای این جراحی بهره مند شوند.

با این حال، بهتر است جراح خود را از وجود داشتن احتمال بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه آگاه کنید تا بتواند بهترین و مناسب ترین روش انجام جراحی بزرگ کردن سینه را با توجه به این موارد در پیش بگیرد.

شیردهی بعد از پروتز سینه

آیا جراحی بزرگ کردن سینه در شیردهی اختلالی ایجاد می کند؟ جواب این سوال منفی است.

بارداری بعد از پروتز سینه

درست است که نباید در هنگام بارداری جراحی پروتز سینه انجام داد ولی بزرگ کردن سینه ها با جراحی بعد از پایان یافتن دوره ی بارداری هیچ گونه مشکلی برای فرد به وجود نخواهد آورد.

در زمان بارداری با تغییر میزان ترشح هورمون هایی مانند اکسی توسین، شکل و حالت سینه های زن دچار تغییراتی می گردد. به دلیل بروز همین تغییرات ممکن است با وجود ایمپلنت در سینه، فرد در محل سینه های خود فشار و انقباضی بیشتر از حالت عادی احساس کند.

در طول بارداری بافت سینه به طور طبیعی دچار افزایش سایز و پوست آن دچار کشیدگی خواهد شد. اما بعد از اتمام حاملگی، به حالت اولیه ی خود باز می گردد و در نتیجه برای پروتز سینه ی فرد مشکلی پیش نخواهد آمد.

بارداری بعد از پروتز سینه

مزایای انجام عمل پروتز سینه

سینه ها یکی از مهم ترین اعضای بدن خانم ها و یکی از موثر ترین عوامل بر روی زیبایی آن ها هستند. نمی توان از تاثیر داشتن سینه های بزرگ و خوش فرم بر روی جذابیت بانوان صرف نظر نمود. به همین دلیل است که امروزه تعداد افرادی که خواهان انجام جراحی های زیبایی سینه مخصوصا افزایش حجم آن هستند، از همیشه بیشتر است.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای بانوان در زمینه ی روابط اجتماعی آن ها به وجود بیاید، این است که اعتماد به نفس بسیاری از آن ها به دلیل نارضایتی از سایز سینه هایشان تا حد زیادی کاهش می یابد. با گذاشتن ایمپلنت و افزایش حجم سینه ها می توان اعتماد به نفس فرد و در نتیجه کیفیت روابط وی را افزایش داد.

هزینه پروتز سینه

هزینه پروتز سینه عاملی است که می تواند تصمیم فرد به انجام جراحی را تغییر دهد. قیمت پروتز سینه با توجه به عوامل مختلفی از جمله دستمزد جراح پروتز سینه و دکتر بیهوشی، هزینه های مربوط به داروها، کلینیک و یا بیمارستان تعیین می گردد.

همان طور که می دانید، هزینه پروتز سینه در سل 98 با هزینه پروتز سینه در سال 99 تفاوت بسیاری داشته است.

همچنین خوب است بدانید که هزینه پروتز سینه به دو بخش تقسیم می شود:

 1. هزینه عمل پروتز سینه
 2. هزینه خرید پروتز سینه

هر کدام از این دو بخش را می توان ترکیبی از بخش های دیگری دانست. به عنوان مثال، هزینه ای که برای خرید پروتز سینه باید پرداخت کنید، به عواملی مانند نوع پروتز سینه بستگی دارد. در بخش معرفی انواع مدل پروتز سینه به خوبی این موضوع را برایتان توضیح داده ایم.

بهترین جراح پروتز سینه در تهران

انتخاب جراح خوب برای پروتز سینه به فاکتور های مختلفی وابسته است. مهم ترین فاکتورهایی که باید برای انجام این انتخاب در نظر گرفت عبارتند از:

 • تجربه و مهارت
 • مقالالت منتشر شده
 • افتخارات کسب شده
 • عضویت در انجمن های مختلف از جمله انجمن جراحان پلاستیک ایران (ISPAS)

شما می توانید در ابتدای این نوشته رای و میزان رضایت خود از اطلاعات ارائه شده در این مطلب را اعلام کنید. همچنین در ادامه می توانید نظرات و سوالات خود را برای ما بنویسید تا در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
دکتر بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران

رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386
رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390
استادیار دانشگاه جندی شاپور
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. آرات

  من چند وقت پیش پروتز سینه انجام دادم ولی احساس می‌کنم سینه هام دچار افتاوگی شدن بعدش. ممکنه پروتز باعث افتادگی سینه بشه؟ خیلی نگرانم

  پاسخ
  • دکتر علیرضا بخشایی کیا

   حتما مراقبت های بعد از پروتز سینه رو درست انجام ندادید که دچار افتادگی شدین. به هر حال نگران نباشید، با لیفت سینه میشه به حالت اول برگردوند.

   پاسخ
 2. سمیرا

  میشه پروتز و لیفت همزمان انجام داد؟ سینه‌های من خیلی کوچکن ولی بازم افتادگی دارن.

  پاسخ
  • دکتر علیرضا بخشایی کیا

   بله، امکان درمان همزمان افتادگی و کوچک بودن سینه وجود داره. البته قبلش حتما باید برای مشاوره بیاید تا معاینه بشید و نظر قطعی بدیم.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + شش =

Call Now Buttonتماس با پزشک