دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی ترمیمی / سینداکتیلی (چسبندگی انگشتان )
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

سینداکتیلی (چسبندگی انگشتان )

چسبیده بودن انگشتان یکی از شایعترین ناهنجاریهای مادرزادی دست می باشد، شیوع آن یک از 2000 تولد زنده میباشد. نوع فامیلیال آن 15-40 درصد از سینداکتیلی ها میباشد. در سفید پوستان شایعتر است. حدود 50درصد موارد درگیری دوطرفه است؛ افراد مذکر بیش از افراد مونث مبتلا هستند. ترتیب درگیری در انگشت 3و4 حدود 50درصد، انگشت 4و5حدود 30درصد وانگشت 2و3 حدود 15 درصد موارد است؛ میتواند بصورت ایزوله یا همراه با دفورمیتیهای در اندام فوقانی یا تحتانی و یا قسمتی از یک سندرم مانند سندرم پولند یا سندرم اپرت  باشد.

سینداکتیلی میتواند همراه پلی داکتیلی و یا شکاف دست باشد.

ممکن است این عارضه در بیش از دو انگشت  رخ دهد ، چسبیده بودن انگشتان با  شدت ها و درجات مختلف ظاهر می شود. سینداکتیلی را میتوان به نوع ناکامل چسبندگی فقط بافت نرم که تا نوک انگشت ادامه ندارد ، کامل چسبندگی بافت نرم که در تمام طول انگشت ادامه دارد ، کمپلکس به همراه چسبندگی استخوانی در انتهای انگشت و  نوع کمپلیکه به همراه چسبندگی استخوانی بیش از قسمت انتهای انگشت  تقسیم نمود.

وقتی چسبندگی بین دو انگشت با اندازه های نابرابر باشد با افزایش رشد انگشت بزرگتر بیشتر کج میشود مخصوصا اگر قسمت انتهایی انگشتان به هم چسبیده باشد، بنابراین زمان انجام عمل جراحی بر اساس نوع درگیری انگشتان  پوستی یا غیره  یا هم اندازه بودن یا نبودن انگشتان درگیر متفاوت است؛ بر این اساس چسبندگی بین دو انگشت نابرابر را باید زودتر عمل کرد تا انحراف کمتری در محور طولی انگشتان رخ دهد. بیشتر جراحان سن یک تا دو سالگی را برای جدا کردن انگشتان پیشنهاد میکنند.

بیشتر بخوانید
اتوپلاستی

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران

رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386
رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390
استادیار دانشگاه جندی شاپور
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 12 =

Call Now Buttonتماس با پزشک