دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی بینی / عمل جراحی انحراف بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل جراحی انحراف بینی

دیواره ای که دو طرف سوراخ های بینی شما را از هم جدا می کند تیغه بینی نامیده می شود. در حالت ایده آل این جداسازی در سمت راست و چپ یکسان است. اگر یک طرف مجرای بینی شما کوچکتر از طرف دیگر باشد به آن سپتوم انحرافی می گویند. که در این صورت توصیه می شود، برای درمان عمل انحراف بینی را انجام دهید.

اگر این انحراف شدید باشد می تواند باعث مشکل در تنفس، خونریزی بینی، عفونت های مکرر سینوسی، درد صورت و تنفس پر سر و صدا در هنگام خواب شود. گاهی اوقات می توان این علائم را با داروهایی مانند ضد احتقان، آنتی هیستامین ها یا اسپری های بینی استروئیدی کنترل کرد.

اگر همچنان از عفونت یا درد سینوسی مزمن رنج می‌برید، مشاور ممکن است اصلاح عمل انحراف بینی توسط بهترین جراح بینی را توصیه کند. به این روش سپتوپلاستی می گویند.

در طی عمل انحراف بینی چه اتفاقی می افتد؟

طول جراحی عمل انحراف بینی و بی حسی مورد استفاده، بستگی به سطح انحراف تیغه بینی شما دارد. این عمل می تواند 60 تا 90 دقیقه طول بکشد و با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود.  
در طی عمل سپتوپلاستی جراح شما یک برش در داخل بینی شما ایجاد می کند. آنها سپتوم شما را در مرکز بینی قرار می دهند و ممکن است در طول این فرآیند نیاز به بریدن یا برداشتن قسمت هایی از سپتوم شما داشته باشند. در برخی موارد جراحی عمل انحراف بینی برای تغییر شکل بینی، جراحی بینی نیز به طور همزمان انجام می شود. 

جراح ممکن است بینی شما را با پانسمان ببندد تا خونریزی بعد از عمل شما را کنترل کنند. این پانسمان موقت است و قبل از ترخیص برداشته می شود. بعد از عمل انحراف بینی، بینی شما برای چند روز مسدودمی شود. هر گونه دردی را می توان با استفاده از داروهای بدون نسخه مانند پاراستامول کنترل کرد.

جراحی انحراف بینی

سپتوپلاستی یا عمل انحراف بینی معمولاً به عنوان یک عمل جراحی روزانه انجام می شود به این معنی که شما بعد از عمل بلافاصله به خانه خواهید رفت. بنابراین توصیه می شود ترتیبی دهید که کسی شما را به خانه برساند.

برای جلوگیری از خطر خونریزی یا تورم، بهترین جراح بینی در تهران ممکن است از شما بخواهد که در چند هفته اول از هرگونه فعالیت شدید خودداری کنید. همچنین باید تا زمان ملاقات بعدی از دمیدن بینی خودداری کنید و سر بالا بخوابید.

بعد از عمل انحراف بینی هرگونه بازگشت به کار را با جراح خود در میان بگذارید. ممکن است تا 12 ماه طول بکشد تا نتایج نهایی سپتوپلاستی و عمل انحراف بینی خود را ببینید.

اکثر افراد پس از سپتوپلاستی یا عمل انحراف بینی به خوبی بهبود می یابند. ممکن است عوارض جراحی بینی از جمله خون ریزی، درد، عفونت، جای زخم و… داشته باشد.

اقدامات قبل از عمل انحراف بینی

 • سابقه شخصی یا خانوادگی مشکلات خونریزی را گزارش دهید
 • اگر داروهایی برای رقیق کردن خون مصرف می کنید (مثلاً آسپرین یا وارفارین؛ این داروها باید قبل از جراحی قطع شوند) اعلام کنید.
 • ۶ ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید

نتایج و اقدامات بعد عمل انحراف بینی

 • بعد از عمل انحراف بینی احساس انسداد در بینی می کنید. این یک واکنش طبیعی بافت بینی به جراحی است. طی 2-3 هفته آینده بهبود می آید
 • ممکن است بی حسی موقت در دندان های بالا و لب ها وجود داشته باشد
 • بینی شکل خود را تغییر نمی دهد. تمام برش ها در داخل بینی است.
 • انتظار داشته باشید که مخاط آغشته به خون را برای یک یا دو هفته تخلیه کنید که طبیعی است. اگر جریان دائمی خون تازه شد، با جراح یا بخش اورژانس تماس بگیرید.
 • درد کم خواهد بود و ممکن است چند روز طول بکشد
 • شستشو با نمک را از روز دوم پس از جراحی شروع کنید و به مدت 6 هفته ادامه دهید
 • ویزیت بعدی 2-3 هفته پس از عمل انجام می شود. ممکن است به 2-3 بازدید بعدی نیاز داشته باشید.
 • بهبودی 3 ماه پس از جراحی حاصل خواهد شد
 • هنگام عطسه دهان خود را باز نگه دارید تا فشار وارده به بینی کاهش یابد.
 • تا دو هفته پس از جراحی استراحت کنید و از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید. 5-7 روز مرخصی در محل کار یا مدرسه داشته باشید

عوارض

عوارض خاص در سپتوپلاستی یا عمل انحراف بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شکل بینی خود را تغییر دهید
 • سوراخ شدن سپتوم (روزنه ای در سپتوم)
 • کاهش حس بویایی
 • علائم بازگشت به این معنی است که این روش باید تکرار شود

خونریزی

خونریزی شدید ممکن است نیاز به بسته شدن بینی داشته باشد یا به ندرت به اتاق عمل بازگردد.

عفونت

افزایش درد، قرمزی، علائم شبه آنفولانزا، افزایش انسداد بینی بعد از عمل انحراف بینی ممکن است از علائم عفونت باشد که نیاز به آنتی بیوتیک دارد.

هماتوم/آبسه سپتوم

این عارضه، مجموعه ای از خون بین غضروف و پوشش سپتوم است و علائم مشابه علائم عفونت است. اگر مشکوک به این بیماری هستید، فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

سوراخ شدن سپتوم

سوراخ سپتوم یک سوراخ از طریق سپتوم است که در صورت اختلال در بهبود ممکن است ایجاد شود. این ممکن است در 2٪ از بیماران رخ دهد و معمولاً بدون علامت است و نیازی به ترمیم ندارد

چسبندگی داخل بینی (بافت اسکار)

ممکن است اسکارها در داخل بینی در نوین سپتوم و شاخک های پایین ایجاد شوند. به این اسکارها چسبندگی می گویند که  ممکن است باعث انسداد مکرر بینی شوند. این چسبندگی ها معمولا در مطب تحت بی حسی موضعی درمان می شوند.

علائم مداوم

ممکن است در 10 درصد بیماران بهبودی اندک یا بدون بهبود علائم وجود داشته باشد. در این مورد ممکن است از یک عمل دوم (سپتوپلاستی تجدید نظر) استفاده  شود.

سوالات متداول

دکتر علیرضا بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386 رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390 عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

مقالات مرتبط

عمل بینی با لیزر

عمل بینی با لیزر

عمل بینی با لیزر، نوعی از جراحی بینی است که در آن از لیزر برای تغییرات لازم در ظاهر بینی استفاده می شود. در این نوع جراحی پزشک پوست اضافه بینی را از بین می برد. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *