دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی زیبایی بدن / لاغری و پیکرتراشی / لیفت بدن چیست و چه تفاوتی با لیپوساکشن دارد؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

لیفت بدن چیست و چه تفاوتی با لیپوساکشن دارد؟

تمایل به داشتن بدنی سالم و متناسب موضوع جدیدی نیست. بسیاری از افراد سعی در کاهش وزن و انتخاب سبک زندگی سالم دارند، چرا که می دانند این کار باعث تقویت ذهن و فیزیک بدنی شان می شود و از لحاظ ظاهری نیز فرم بدنی بهتری خواهند داشت.

افرادی که در کنار رژیم غذایی سالم به ورزش اهمیت می دهند، سریع تر از شر چربی های اضافی خلاص می شوند. در برخی موارد نی در پیش گرفتن این راه ها فایده نداشته و فرد برای ار بین بردن چربی های اضافی خود اقدام به انجام لیپوساکشن می نماید.

ممکن است در پی کاهش وزن شدید، پوست بدن حالت افتادگی پیدا کند. حالا لیفت بدن به کمک فرد می آید. بر خلاف لیپوساکشن که نمی تواند در از بین بردن سلولیت ها موثر باشد، لیفت بدن بهترین اقدام در این راستا است. در این مقاله همه چیز در رابطه با لیفت بخش های مختلف بدن و روش های انجام آن را بخوانید.

لیفت بدن

لیفت بدن برای کدام بخش ها مناسب است؟

عمل لیفت یا جوانسازی می تواند برای بخش های مختلفی از اندام و صورت مورد انجام قرار گیرد. برخی از مهم ترین قسمت های بدن که می توان به روش لیفت به بهبود ظاهر آن ها پرداخت، عبارتند از:

لیفت ابرو و پیشانی

ایجاد چین و چروک بر روی قسمت بالایی صورت یعنی پیشانی و ابروها همواره مشکلی بوده است که افراد مختلف به دنبال راه برطرف سازی آن بوده اند.

لیفت پیشانی و ابروها می تواند به روش های باز و آندوسکوپیک انجام شود. همچنین برخی جراحان پلاستیک می توانند لیفت ابرو با اندوتاین را نیز انجام دهند. لیفت آندوسکوپیک ابرو جدید ترین راه برای این اقدام است.

لیفت گردن و غبغب

گردن بخشی از بدن است که به دلیل نزدیکی به صورت می تواند تا حد زیادی در معرض دید قرار بگیرد و در صورتی که ظاهر متناسبی نداشته باشد، ممکن است بر روی زیبایی فرد تاثیر منفی بگذارد.

با انجام روش های لیفت گردن و لیفت غبغب می توان اطمینان حاصل کرد که این بخش های بدن حالت درست و متناسب خود را بازیابی نموده و جوانی و شادابی شخص حفظ شود.

لیفت سینه

همان طور که در مقاله ی لیفت سینه گفتیم، در پی بارداری، شیردهی، افزایش سن، تاثیر مسائل ژنتیکی و … ممکن است سینه های بانوان به سمت پایین افتادگی پیدا کرده و ظاهر زیبای خود را از دست بدهند.

در این موارد نیز می توان با برداشتن پوست اضافی و شل سینه و بخش های اطراف آن زیبایی این بخش از بدن را افزایش داد.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نامی است که به جراحی زیبایی شکم داده شده است. در صورتی که فرد در ناحیه ی شکم و پهلو حجم زیادی از چربی را از دست بدهد، پوست این نواحی شل و افتاده می گردد.

افرادی که خواهان از بین بردن این مشکل در ناحیه دور کمر و شکم هستند، بهترین داوطلبان برای انجام ابدومینوپلاستی می باشند. یکی از موثرترین روش ها در رفع افتادگی پوست و عضلات اطراف شکم می باشد

در برخی موارد نیز افتادگی پوست می تواند به دلیل تغییرات طبیعی بعد از بارداری باشد. بارداری باعث می شود عضلات شکمی از هم جدا شود و در بیشتر موارد، این جدا شدگی به حالت قبل باز نخواهد گشت.

با انجام ابدومینوپلاستی، عضلات شکم به حالت اولیه برمی گردند و پوست و چربی اضافی نیز برداشته خواهد شد.

لیفت باسن

بهترین کاندیداهای لیفت باسن عبارتند از:

 • خانم هایی که باسن تختی دارند و می خواهند که این بخش از بدنشان دارای حجم بیشتری باشد.
 • آن هایی که در اثر افزایش سن و یا تاثیر مسائل ژنتیکی دچار افتادگی باسن شده اند.

لیفت ران

ران ها یکی از اعضایی هستند که بیشترین تاثیر را بر روی ظاهر فرد دارند. در صورتی که در این بخش ها دچار افتادگی پوست شده اید، لیفت ران می تواند روش مناسبی برای شما باشد.

لیفت بازو

بازو هم یکی از بخش هایی است که شکل نامتناسب آن می تواند برای شما مشکل ساز باشد. جراحی لیفت بازو می تواند با هدف از بین بردن افتادگی و شل شدگی پوست در این ناحیه موثر و مفید واقع شود.

لیپوساکشن و لیفت همزمان

بسیاری از روش های جراحی لیپوساکشن با لیفت همراه هستند. لیپوساکشن چربی های اضافی در نواحی خاصی از بدن را بر می دارد و در نهایت، ظاهر و فرم طبیعی به بدن می دهد. لیپوساکشن، یکی از ایمن ترین روش ها در کاهش چربی می باشد.

جهت انجام این روش، برش ریزی در ناحیه مورد نظر ایجاد می شود تا کانولا وارد شود. حرکات رو به جلو و عقب این لوله در لایه های عمقی، با شکسته شدن سلول های چربی و برداشت آن ها همراه خواهد بود.

لیفت بدن برای کدام افراد مناسب است؟

بهترین گزینه افرادی هستند که به وزن بدنی ایده آلی رسیده اند و این وزن به مدت شش تا دوازده ماه حفظ شده است. افراد سیگاری باید حداقل به مدت یک ماه قبل و بعد از جراحی، سیگار را کنار بگذارند. بسیار مهم است که بیماران انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتایج جراحی داشته باشند.

لیفت بدن مناسب افرادی است که کاهش وزن شدیدی داشته اند و خواهان کشیده شدن و یا برداشت پوست اضافی و افتاده هستند. خانم هایی که بارداری و شیردهی داشته اند و تمایل دارند بخش های مختلف بدنشان از جمله شکم و سینه ها را به حالت قبل برگردانند نیز می توانند از مزایای این روش بهره مند شوند.

لیفت بدن می تواند شامل جراحی زیبایی شکم تا انواعی از لیفت ها از جمله لیفت بازو، لیفت سینه، لیفت ران و در مواردی همراه با لیپوساکشن باشد. روشی که انتخاب می شود، به ناحیه ای که باید تغییر فرم داده شود، بستگی دارد.

مزایا لیفت بدن

آمادگی قبل از جراحی لیفت بدن

بسته به نوع جراحی، اقداماتی که باید توسط بیمار انجام گردد، از سوی پزشک اعلام خواهد شد. مواردی از قبیل تغذیه و این که چه داروهایی باید مصرف و قطع شوند.

افرادی که کاهش وزن شدید داشته اند، باید یک ماه قبل از جراحی و یک ماه بعد از آن، رژیم غذایی سرشار از پروتئین داشته باشند تا احتمال بروز عوارض ناشی از زخم و بخیه ها به حداقل برسد.

دوره نقاهت جراحی لیفت بدن

دوره نقاهت وابسته به روش جراحی است.

در کل، بعد از جراحی، پانسمانی به مدت چند هفته بر روی بخیه ها گذاشته می شود و در برخی موارد، نیاز است بیمار گن مخصوصی بپوشد تا به کنترل و کاهش ورم و التهاب کمک شود.

صرف نظر از نوع روش جراحی، آن چه که اهمیت دارد این است که بیماران اجازه دهند روند ترمیم و بهبودی طی شود. کاملا طبیعی است که تا چند هفته ناحیه مورد نظر کبود باشد. معمولا سه تا شش ماه زمان می برد تا از میزان التهاب کاسته شود و‌ نتایج نهایی مشخص گردد.

توصیه می شود بیماران بعد از جراحی تمرینات بدنی سبک داشته باشند، اما انجام فعالیت های سنگین به مدت شش تا هشت هفته ممنوع می باشد.

هزینه لیفت بدن

هرینه لیفت هر یک از بخش های بدن با دیگر بخش ها متفاوت است. با این حال عوامل مشترکی نیز بر روی هزینه ی لیفت هر یک از بخش های بدن تاثیر گذار هستند. از میان این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستمزد جراح لیفت
 • هزینه بیهوشی
 • هزینه تهیه داروها
 • هزینه کلینیک یا بیمارستان
 • هزینه تجهیزات و ابزارهای مورد استفاده در روند جراحی

خلاصه نکات در مورد لیفت بدن

 • جراحی های لیفت به حذف پوست و چربی اضافی، کشیده شدن پوست و تغییر فرم بدن بعد از بارداری، شیردهی و یا کاهش وزن های شدید کمک می کنند.
 • افرادی که کاهش وزن شدید داشته اند و پوست قسمت فوقانی بازوشان افتاده و آویزان شده است، می توانند از مزایای لیفت بازو بهره مند شوند.
 • جراحی لیفت سینه، به رفع افتادگی سینه بعد از بارداری و شیردهی و هم چنین لیفت و کشیده شدن سینه به سمت بالا کمک می کند.
 • افرادی که کاهش‌ وزن شدید داشته اند و دچار افتادگی پوست در بیشتر نواحی بدن شده اند، می توانند تحت جراحی لیفت بدن قرار بگیرند. این روش، تمام ایرادات موجود در شکم، ران ها، باسن و پشت بدن را هدف قرار می دهد و به رفع سلولیت نیز کمک می کند.
 • لیفت ران، با هدف برداشت چربی های ناخواسته و هم چنین کشیده شدن پوست و بافت اطراف ران انجام می شود.
 • لیفت باسن نیز پوست و چربی اضافی در این ناحیه را بر می دارد و به فرم دهی بهتر باسن کمک می کند.
 • برای انجام هر یک از انواع جراحی لیفت بدن باید از یک پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک کمک بگیرید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر علیرضا بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386 رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390 عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *