دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی زیبایی بدن / ماموپلاستی (عمل کوچک کردن سینه)
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

ماموپلاستی (عمل کوچک کردن سینه)

برخی از خانم ها از داشتن سینه های بزرگ ناراضی هستند، بزرگ بودن سینه در فعالیت های فیزیکی، ورزشی و یا حتی اعتماد به نفس و موقعیت اجتماعی آن ها  تاثیرات منفی گذاشته و همچنین گاهی منجر به درد گردن و شانه نیز می شود.

ماموپلاستی چیست؟

در جراحی ماموپلاستی، پوست و چربی های اضافی سینه و بافت غددی برداشته می شود. در نتیجه در پایان کار، شخص سینه های متناسب با بدن خود را دارد و دیگر از داشتن سینه های بزرگ و آویزان رنج نمی برد.

در این مقاله مهم ترین نکات در رابطه با روند عمل ماموپلاستی، بهترین کاندیداهای آن و راه شناخت بهترین جراح زیبایی سینه را خواهید خواند.

ماموپلاستی

بهترین داوطلبان انجام ماموپلاستی چه کسانی هستند؟

همه ی بانوانی که با افزایش سن و یا در پی اثر عوامل ژنتیکی دارای سینه های بزرگی هستند، می توانند از مزایای جراحی ماموپلاستی بهره مند شده و بدین ترتیب به کاهش سایز سینه های خود بپردازند.

اما این عمل برای برخی افراد مناسب تر است. بهترین کاندیداهای ماموپلاستی عبارتند از خانم هایی که:

 • در وضعیت سلامتی مناسبی به سر می برند.
 • انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه ی عمل دارند.
 • دخانیات و نوشیدنی های الکلی مصرف نمی کنند.
 • توانسته اند یک جراح ماموپلاستی خوب برای خود انتخاب کنند.
 • رشد بافت های استخوانی و ماهیچه ای قفسه سینه ی آن ها کامل شده و به عبارتی سنشان بالاتر از 18 سال است.
بیشتر بخوانید
لیفت بدن چیست و چه تفاوتی با لیپوساکشن دارد؟

ماموپلاستی چگونه انجام می شود؟

در این بخش می خواهیم روند کلی ماموپلاستی را مشخص کرده و مراحل مختلف آن را برایتان توضیح دهیم.

در ابتدا جراح با قلم نشانه گذاری، روی سینه های شما علامت هایی می گذارد که نشانگر اندازه سینه جدید شما و محل دقیق برش ها است. پس از این کار، بافت سینه و چربی و پوست های اضافی سینه ها برداشته می شوند و سپس نوک سینه و بافت های باقی مانده به محل جدید که از قبل نشان گذاری شده بود منتقل می شود.

در مراحل آخر، بسته به مقدار خونریزی در زمان عمل ، در صورتی که نیاز باشد، لوله هایی برای تخلیه ی مایع سیال و یا خونابه هایی که ممکن است بعد از عمل جراحی ایجاد شوند، زیر پوست سینه گذشته می شوند. این لوله ها موسوم به درن هستند.

در نهایت سوتینی برای شما بسته می شود که کاربرد پانسمان را دارد.

مراحل اصلی روند عمل ماموپلاستی عبارتند از:

بیهوشی

قبل از شروع روند جراحی ماموپلاستی، جهت کاهش استرس و آرامش بخشیدن به بیمار، او را با داروهای که دکتر بیهوشی تجویز می کند بیهوش می نمایند. انتخاب داروی بیهوشی بر اساس شرایط فرد انجام می شود و با این شرایط تناسب دارد.

لیپوساکشن (در صورت نیاز)

در مرحله ی اول جراحی باید باید بافت غددی و چربی های اضافی داخل سینه بیرون کشیده شوند. به این منظور در ابتدا جراح برشی بر روی پستان ایجاد می کند تا بتواند این اقدام را انجام دهد.

در برخی موارد که بزرگی بیش از حد سایز سینه به دلیل وجود مقادیر زیادی چربی اضافه است و پوست اضافه ای در این قسمت وجود ندارد، می توان از روش لیپوساکشن برای برداشتن این چربی ها استفاده کرد.

ایجاد برش

بعد از بیرون کشیدن چربی های اضافی داخل بافت سینه، ممکن است پوست حالت افتادگی پیدا کند یا اصلا از قبل افتادگی داشته باشد. در این حالت، جراح برش های مورد نیاز را ایجاد می کند تا همزمان با کوچک کردن سینه ها، لیفت سینه نیز انجام دهد.

بیشتر بخوانید
لیفت ران

برش هایی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند، دو حالت کلی دارند:

برش دور هاله سینه

در این الگو دور تا دور هاله سینه برش داده می شود تا دسترسی جراح به بخش های داخلی سینه را فراهم نماید.

برش به شکل T معکوس یا لنگر شکل

از این روش برش برای زمانی استفاده می شود که جراح می خواهد آن ها را در بخش پایینی سینه ها مخفی کند.

بخیه زدن

جهت فرم دادن به سینه ها، برش های را که ایجاد شده است را به یکدیگر بخیه زده و بستن برش ها را فراهم می نمایند. نتیجه ی این جراحی بلافاصله بعد از بستن بخیه ها قابل مشاهده است.

انتخاب تکنیک برش ماموپلاستی

دکتر بخشایی کیا انتخاب تکنیک کوچک کردن سینه را بنا بر شرایط بدنی فرد متقاضی انجام می دهند. شرایطی نظیر:

 • سن شخص
 • خواسته ها و نیازهای وی
 • ترکیب و اندازه ی سینه ها
 • میزان کاهش سایز سینه ها

ماموپلاستی کاهنده چیست؟

ماموپلاستی یکی از پر طرفدار ترین اقسام جراحی زیبایی است که برای اصلاح فرم و سایز سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل علاوه بر کوچک کردن سینه ها، به خوش فرم کردن آن ها نیز کمک می کند.

در نظر داشته باشید که جراحی ماموپلاستی کاهنده تنها مختص خانم ها نیست و مردانی که سینه های بزرگی دارند نیز می توانند این عمل زیبایی را انجام دهند، این اقدام برای مردان ژنیکوماستی نام دارد.

عوامل موثر بر بزرگ بودن سینه ها

از جمله دلایلی که منجر به بزرگ شدن سینه ها می شود عبارتند از:

 1. ارثی و مادرزادی
 2. زایمان و شیردهی
 3. نوعی از بیماری های زنانه

مزایای ماموپلاستی کاهنده

از آن جا که در بسیاری از موارد، ماموپلاستی به همراه لیفت سینه انجام می شود، علاوه بر کاهش سایز، بهبود فرم این عضو بدن را نیز به همراه دارد. مهم ترین مزایای ماموپلاستی عبارتند از:

 • اصلاح افتادگی سینه
 • خوش فرم کردن سینه
 • اندازه و حجم سینه را کاهش می دهد.
 • از ابتلا به سرطان های سینه جلوگیری میکند.

عوارض ماموپلاستی

ماموپلاستی نیز مانند هر عمل زیبایی دیگر دارای تهاجم است و ممکن است تا زمانی که بهبودی کامل حاصل شود، عوارضی را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید
مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه

مهم ترین عوارض ماموپلاستی تورم و کبودی است. در صورتی که در یک بیمارستان یا کلینیک معتبر و تمیز عمل کنیدف امکان ایجاد عفونت به صفر می رسد.

سن انجام ماموپلاستی

این عمل را در هر سنی می توان انجام داد اما بهتر از بعد از بلوغ کامل و یا حتی بعد از زایمان و شیردهی انجام شود؛ زیرا بارداری و شیردهی به دلیل ایجاد تغییرات فیزیکال و یا هورمونیک باعث افزایش دوباره ی سایز سینه ها شوند.

البته نباید در رابطه با بارداری و شیردهی بعد از ماموپلاستی نگران بود. چرا که با توجه داشتن به توصیه های جراح در رابطه با مراقبت های بعد از عمل می توان از بروز پیچیدگی جلوگیری نمود.

اقدامات قبل از ماموپلاستی

 • داروهایی مانند آسپرین و یا انواع ضد التهاب و مسکن ها و دیگر داروهایی که منجر به خونریزی می شوند را قبل از عمل استفاده نکنید و موقع ویزیت حتما به دکتر خود اطلاع دهید.
 • سیگار را ترک کنید، سیگار کشیدن رگ های خونی را تنگ می کنند که این سبب می شود تا جریان خون در این ناحیه کم شود و جوش خوردن زخم ها به کندی انجام شود.
 • گاهی نیاز است ماموگرافی قبل از ماموپلاستی انجام دهید که این مورد بستگی به سن شما دارد.

عمل ماموپلاستی کاهنده چقدر طول می کشد؟

ماموپلاستی حدودا 3 ساعت طول می کشد. در طول این زمان، فرد بیهوش است و در نتیجه دردی حس نخواهد کرد.

آیا ماموپلاستی درد دارد؟

در این عمل نیز مانند بقیه عمل ها ممکن است بعد از عمل تا 4 یا 5 روز درد متعارفی داشته باشید که می توانید از مسکن های مناسب برای کنترل درد استفاده کنید، این درد به مرور زمان کاهش می یابد.

دوران نقاهت بعد از عمل ماموپلاستی کاهنده چقدر است؟

مدت نقاهت این عمل چند هفته است تا بتوانید به حالت عادی و نرمال برگردید. البته این زمان برای افرادی به 10 ال 14 روز می رسد.

مراقبت های بعد از جراحی کوچک کردن سینه

به یاد داشته باشید که پیاده روی در 3 یا 4 هفته اول برایتان مفید است زیرا باعث می شود تا گردش خون بهتری داشته باشید و ورم کمتر شود و احتمال لخته شدن خون نیز کاهش یابد.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح پروتز سینه در تهران

تا 6 هفته بعد از ماموپلاستی باید از بلند کردن وسایل سنگین و کار های سخت و فعالت زیاد بپرهیزید.

هزینه ماموپلاستی چقدر است؟

هزینه این عمل زیبایی بستگی به عوامل زیادی همچون هزینه پزشک، هزینه بیمارستان یا کلینیک، منطقه ی جغرافیایی، هزینه آزمایش ها و.. می باشد که این عوامل باعث می شوند تا هزینه این عمل برای هر بیماری متفاوت باشد.

بهترین راه برای اطلاع درمورد هزینه های این عمل و همچنین مشاوره گرفتن از جراح، مراجعه حضوری به پزشک فوق تخصص جراح پلاستیک است.

مزایا-ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی و شیردهی

در صورتی که جراح خوب و تایید شده ای را برای انجام عمل ماموپلاستی انتخاب نکرده باشید، ممکن است به دلیل بی تجربگی، مجاری و غدد تولید شیر سینه هایتان را بردارد و در آینده برای شیردهی دچار مشکل شوید.

این یکی دیگر از دلایل اهمیت انتخاب جراح زیبایی سینه است. در بخش پایانی این مطلب می توانید از نکات مهم برای انتخاب چنین جراحی آگاهی پیدا کنید.

بهترین جراح ماموپلاستی در تهران کیست؟

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران و امریکا در رابطه با انتخاب بهترین جراح ماموپلاستی خاطرنشان کردند:

برای انتخاب بهترین دکتر جراحی کوچک کردن سینه باید فاکتور های زیادی را در نظر داشت تا بتوان به بهترین نتیجه ی ممکن را از انجام این عمل گرفت.

برخی از این فاکتورها عبارتند از:

 • آشنایی وی با بافت و ساختار سینه
 • تجربه ی جراح در زمینه عمل زیبایی سینه
 • آگاهی از پیچیدگی ها، عوارض و اقدامات قبل و بعد از عمل
 • داشتن گواهی نامه های معتبر در زمینه انجام جراحی زیبایی سینه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران

رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386
رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390
استادیار دانشگاه جندی شاپور
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

Call Now Buttonتماس با پزشک