دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی زیبایی سینه / ژنیکوماستی چیست و بهترین راه درمان آن کدام است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ژنیکوماستی چیست و بهترین راه درمان آن کدام است؟

ژنیکوماستی شرایطی است که در آن سینه های آقایان مثل سینه های خانمها بزرگ می شوند. این افزایش سایز و حجم به دلیل افزایش تعداد غده های موجود در سینه ها به وجود می آید.

دلیل بروز چنین حالتی به افزایش میزان ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون بر می گردد. زمانی که فردی به ژنیکوماستی مبتلا می شود، ممکن است یک یا هر دو سینه اش اندازه ی بزرگ تری پیدا کنند.

زمانی که پسر جوانی به دوران بلوغ می رسد، ممکن است میزان ترشح هومون های بدنش تغییر پیدا کرده و به این بیماری دچار شود. هم چنین ژنیکوماستی در مردان مسن شرایطی عادی است؛ چرا که با شل شدن بافت سینه ها همراه می باشد.

به طور کلی، ژنیکوماستی مشکلی خطرناک نیست ولی ممکن است از نظر روانی آثار مخربی بر روی زندگی عادی فرد بگذارد. ممکن است فرد به دلیل بزرگ بودن سینه هایش نتواند به راحتی برخی ورزش ها را انجام دهد.

در برخی موارد ممکن است با گذشت زمان ژنیکوماستی به خودی خود از بین برود ولی در صورتی که این حالت ادامه دار باشد، می توان به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک مراجعه کرد و عمل ژنیکوماستی انجام داد.

در این مقاله همه چیز در رابطه با ژنیکوماستی، علائم آن و نحوه ی انجام جراحی کاهش سایز سینه آقایان را خواهید خواند.

مزایای ژنیکوماستی

علائم ژنیکوماستی

مهم ترین علامت های ابتلا به بیماری ژنیکوماستی عبارتند از:

  • افزایش اندازه سینه ها به صورت متقارن یا نامقارن
  • افزایش حساسیت پوست سینه نسبت به تماس
  • افزایش اندازه یکی از سینه ها
  • متورم شدن بافت سینه

جراحی ژنیکوماستی چه زمانی انجام می شود؟

در صورتی که مردی بالغ به شرایط ژنیکوماستی دچار شده باشد، پزشک برای او داروهایی را تجویز می نماید تا بتواند میزان ترشح هورمون های موثر بر افزایش سایز سینه ها را کنترل کند.

در این حالت، در صورتی که با مصرف دارو اندازه ی سینه ها کاهش پیدا نکند یا همچنان به افزایش خود ادامه دهد، جراحی تنها راه پیش روی بیمار است.

همچنین در بسیاری از موارد ممکن است دلیل بزرگ شدن سینه های مردان، ریشه های ژنتیکی داشته باشد و نتوان با تجویز و مصرف دارو راه به جایی برد.

جراحی ژنیکوماستی که به آن ماموپلاستی کاهنده نیز گفته می شود، عملی است که در آن چربی ها و بافت غددی سینه ها برداشته می شوند و سینه ها حالتی طبیعی و اصطلاحا مردانه به خود می گیرند.

چربی های اضافی بافت سینه – که در پی بیماری ژنیکوماستی ایجاد شده اند – را می توان به کمک ورزش و رژیم غذایی از بین برد. اما این در حالی است که بافت های غددی باید حتما به کمک جراحی از داخل سینه های فرد خارج شوند.

در حال حاضر، انجام عمل ژنیکوماستی موثر ترین روش کاهش اندازه ی سینه های مردان است. لازم به ذکر است که نتایج این عمل دائمی خواهند بود و بازگشت نخواهند داشت.

انواع جراحی ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی را می توان به دو صورت انجام داد که در پیش گرفتن هر یک از این راه ها به وضعیت سینه های بیمار وابسته است.

در ادامه در مورد درمان ژنیکوماستی با لیپوساکشن و درمان ژنیکوماستی با لیپوساکشن و برداشتن پوست اضافه نکات مهمی را خواهید خواند:

درمان ژنیکوماستی با لیپوساکشن

در صورتی که بافت سینه شل نشده باشد و فرد سن مناسبی داشته باشد، می توان تنها با انجام لیپوساکشن، چربی های داخل سینه را بیرون کشید و اندازه ی آن ها را کوچک تر نمود.

اگر این روش برای بهبود وضعیت سینه های فرد مورد استفاده قرار گیرد، باید به تجربه و مهارت جراح توجه بسیاری داشت.

برای انجام این جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می شود تا راحتی بیمار به هنگام عمل افزایش یابد.

درمان ژنیکوماستی با لیپوساکشن به همراه برداشتن پوست اضافی

در صورتی که بیماری ژنیکوماستی در مراحل پیشرفته باشد و پوست سینه شل شده باشد، استفاده ی تنها از روش لیپوساکشن نتیجه ی خوبی به همراه نخواهد داشت.

در این حالت باید از روش های لیفت سینه شامل برداشتن پوست اضافی کمک گرفت. با برداشته شدن پوست اضافی سینه و اطراف آن می توان حالت آن را تغییر داد و شکل آن را بهبود بخشید.

برای برداشتن این پوست های اضافه باید بر خلاف روش لیپوساکشن، برش هایی را بر روی سینه ایجاد کرد. این برش ها با توجه به اندازه و شرایط سینه ی بیمار تعیین می شوند.

بهترین محلی که می توان برش های لازم را بر روی آن ایجاد کرد، اطراف هاله ی سینه است. هاله ی سینه به شکل دایره ای قهوه ای رنگ به دور نوک سینه قرار دارد.

هزینه ژنیکوماستی

هزینه ژنیکوماستی مثل دیگر جراحی های پلاستیک و زیبایی را نمی توان به طور دقیق مشخص کرد؛ چرا که این میزان هزینه ای که باید از سمت بیمار برای انجام این عمل پرداخته شود، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

عمل ژنیکوماستی

بهترین جراح ژنیکوماستی چه کسی است؟

در رابطه با انجام هر یک از اعمال جراحی پلاستیک و زیباییف از آن جا که نتیجه ی عمل تاثیر مستقیمی بر روی ظاهر فرد دارد، باید در انتخاب جراح دقت کافی به خرج دهید تا در نهایت از نتیجه ی به دست آمده پشیمان نشوید.

برخی از فاکتورهایی که باید در رابطه با انتخاب جراح ژنیکوماستی به آن ها توجه کنید را در قسمت زیر لیست کرده و توضیحات مناسبی را در رابطه با هر یک از آن ها آورده ایم:

تجربه و مهارت

شما قبل از گرفتن تصمیم قطعی برای انجام جراحی ژنیکوماستی باید اطمینان حاصل کنید که جراح انتخابی شما تجربه و مهارت لازم در زمینه انجام این جراحی را دارد.

بهترین کار برای انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی این است که از او بخواهید عکس های قبل و بعد بیماران خود را به شما نشان دهد.

داشتن مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک

بهترین و مناسب ترین جراحان برای انجام جراحی های زیبایی و ترمیمی اندام را می توان جراحانی دانست که مدرک فوق تخصصی جراحی پلاستیک دارند.

بنا بر این با انتخاب چنین جراحی برای انجام اعمال مورد نظر خود می توانید به پیشبرد هر چه بهتر روند عمل و گرفتن مطلوب ترین نتیجه ی ممکن کمک شایانی نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر علیرضا بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386 رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390 عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *