دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی بینی / جراحی بینی فانتزی (عروسکی)
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی بینی فانتزی (عروسکی)

عمل بینی فانتزی یکی از مدل های جراحی بینی می باشد که بیشتر طرفداران آن زنان هستند. ویژگی های خاص این مدل شامل قوس روی بینی، سوراخ های بسیار کوچک و سربالا بودن نوک بینی می باشد. در این نوع جراحی، فرم بینی دیگر حالت طبیعی ندارد و به صورت عروسکی خواهد بود. اگر جراحی بینی فانتزی به صورت اصولی و توسط بهترین جراح بینی فانتزی انجام نگیرد، ممکن است مشکلات تنفسی برای افراد به وجود آید. در این مقاله همه چیز درباره انواع جراحی بینی مخصوصا عمل بینی فانتزی را بیان کرده ایم. با ما همراه باشید.

جراحی بینی فانتزی

انواع جراحی زیبایی بینی

می توان دو نوع دسته بندی کلی برای جراحی بینی در نظر گرفت. یعنی بر اساس مدل بینی بعد از عمل و روش ایجاد برش ها. اگر بخواهیم انواع عمل بینی را بر اساس برش ها دسته بندی کنیم، در نهایت به عناوین جراحی بینی باز و بسته می رسیم. بر اساس مدل بینی بعد از جراحی نیز می توان سه نوع عمل بینی طبیعی، نیمه فانتزی و فانتزی را در نظر گرفت. در ادامه همه این موارد را به صورت جداگانه معرفی کرده و توضیح داده ایم.

عمل بینی بسته

به طور کلی تمامی جراحی های بینی به دو روش باز و بسته انجام می شوند. عمل جراحی برای بسیاری از افراد ترسناک است، این افراد هرگز حاضر به جراحی نیستند و از طرفی می خواهند برای جراحی بینی اقدام کنند ولی ترس از عمل بینی مانع از عمل آن ها می شود امروزه با استفاده از روش های جدید مانند عمل بینی بسته می توان مشکل آن ها را حل کرد.

در رینوپلاستی بسته تمامی برش ها درون بینی ایجاد می شود و برشی بر روی کلوملا (ناحیه بین دو سوراخ بینی) صورت نمی گیرد.

از مزایای عمل بینی بسته می توان از کاهش کبودی و تورم، برش نزدن بر روی کلوملا و کاهش یافتن دوره نقاهت نام برد. در نوع جراحی بینی، جراح نمی تواند اصلاحات زیادی بر روی بینی انجام دهد زیرا برشی بر روی کلوما وجود ندارد و پوست بینی بر روی اسکلت بینی قرار دارد.

جراحی بینی به روش باز

بر خلاف جراحی بینی به روش بسته، در این جراحی بر روی کلوملا برش زده می شود و از طریق همین برش، پوست از اسکلت بینی جدا خواهد شد و جراح بینی به راحتی می تواند به نوک و پشت بینی دسترسی داشته باشد و اصلاحات مورد نظر انجام دهد.

جراحی بینی به روش باز برای اصلاحات و حل مشکلات بینی نسبت به جراحی بسته ارجحیت دارد اما به طور کلی نمی توان گفت کدام یک گزینه ی بهتری می باشد.

در جراحی بینی باز بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و کلوملا برش خواهد خورد و پوست بینی را از روی ساختار بینی بلند می کنند و جراح شروع به جراحی می کند، پس از اعمال اصلاحات تمامی برش ها بخیه زده می شود و برای حفظ ساختار بینی از اسپلینت استفاده می شود.

جراحی بینی طبیعی

در جراحی بینی طبیعی تغییرات زیادی بر روی بینی صورت نمی گیرد و به همین علت در بین تمام افراد چه مردان و چه زنان طرفداران زیادی برای این مدل جراحی وجود دارد. جراحی زیبایی بینی به روش طبیعی تغییرات محسوسی در بینی ایجاد نمی کند و تغییرات که انجام می شود بسیار جزئی بوده و بینی فرم طبیعی و بدون نقصی پیدا خواهد کرد.

جراحی بینی نیمه فانتزی

این جراحی از ویژگی های بینی فانتزی و طبیعی برخوردار است. این بینی مانند بینی فانتزی قوس زیادی ندارند و نوک بینی بیش از حد بالا نمی باشد و عملکرد تنفس را به اندازه بینی فانتزی برهم نمی زند. اکثرا این مدل جراحی هم مورد پسند زنان و هم مردان می باشد.

عمل بینی فانتزی

در جراحی بینی فانتزی که آن را به نام عمل بینی عروسکی نیز می شناسیم، فرم بینی بیشترین تغییر خود را خواهد داشت. به دلیل ایجاد تغییرات و اصلاحات گسترده بر روی بینی، شما باید بهترین جراح بینی فانتزی را انتخاب کنید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین نتیجه را از این نوع عمل بینی دریافت کنید.

چرا جراحی بینی فانتزی حساس است؟

تمام اجزای صورت باید با هم هماهنگی داشته باشند در صورتی که فرد بینی خود را بیش از حد کوچک کند، ممکن است با سایر اجزای صورت هماهنگی نداشته باشد. در نتیجه عدم هماهنگی نه تنها موجب زیبایی فرد نمی شود بلکه از زیبایی او نیز می کاهد. به طور مثال بینی فانتزی به هیچ عنوان برای افرادی که دارای صورت بزرگی هستند، مناسب نیست.

بسیاری از افراد فکر می کنند که جراحی بینی فانتزی برای بینی های گوشتی نیز مناسب نیست زیرا ضخامت پوست بینی های گوشتی زیاد بوده و هچنین غضروف ضعیفی نیز دارند. نتیجه به دست آمده در بینی گوشتی برای افراد رضایت بخش نخواهد بود و به همین دلیل ممکن است به جراحی ترمیمی نیاز داشته باشند.

تفکر بالا غلط است. چرا که همه چیز در این زمینه به مهارت و تجربه جراح انتخابی بستگی دارد و این شخص جراح است که می تواند به کمک اقدام مناسب خود بهترین نتیجه را برای شما رقم بزند.

ترمیم بینی فانتزی

جراحی ترمیمی بینی فانتزی نتیجه مطلوبی نخواهد داشت زیرا در جراحی اولیه، بینی به اندازه زیادی تراشیده شده است و این موضوع می تواند شرایط را برای پزشک دشوار کند.

زاویه بینی و لب در بینی های فانتزی 100 تا 105 است در صورتی که زوایه طبیعی بینی و لب در حالت نرمال 90 تا 95 می باشد. اگر این زاویه در بینی های فانتزی بیشتر شود نه تنها موجب زیبایی افراد نمی شود بلکه زیبایی افراد را نیز از بین خواهد برد.

چه افرادی شرایط جراحی بینی فانتزی را دارند؟

  • افرادی که دارای صورتی کوچک و ظریف هستند
  • افرادی که استخوان و غضروف بینی آن ها از استحکام کافی برخوردار است و جراحی بینی استخوانی فانتزی انجام خواهند داد. در افرادی که بینی گوشتی دارند، جراح ابتدا به تقویت اسکلت بینی به کمک روش هایی مانند پیوند غضروف به بینی و … می پردازد تا بتواند نتیجه مناسبی از جراحی بینی گوشتی با مدل فانتزی را برای شما به ارمغان آورد.
  • کسانی که پوست بینی آن ها نازک است. البته بینی های گوشتی دارای پوست ضخیمی هستند، برای حصول نتیجه خوب از عمل بینی گوشتی فانتزی، جراح پوست بینی را به روش های مختلف نازک می کند.

چه کسانی شرایط انجام دادن بینی فانتزی را ندارند؟

جراحی بینی فانتزی گزینه ی مناسبی برای افرادی که دارای صورت بزرگی می باشد، نخواهد بود. زیرا این نوع بینی با سایر اجزای صورت هماهنگ نخواهد بود و این عدم هماهنگی از نظر زیبایی شناسی مورد تایید نیست.

مزایای جراحی بینی فانتزی

در صورتی که افراد شرایط لازم برای جراحی بینی فانتزی را داشته و بینی پس از جراحی متناسب با صورت فرد باشد می تواند گزینه ی خوبی برای افراد باشد زیرا این مدل بینی ظرافت بیشتری نسبت به بینی طبیعی خواهد داشت.

مراقبت های پس از جراحی بینی فانتزی

پس از جراحی، رعایت کردن مراقبت های بعد از عمل بینی زیر در تسریع روند بهبود و به دست آوردن نتیجه مطلوب ضروری است. این موارد عبارتند از:

  • عدم مصرف دخانیات و الکل
  • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش کبودی و ورم
  • استراحت کردن به مدت یک هفته پس از جراحی
  • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین

در این مقاله به بررسی انواع رینوپلاستی و ویژگی های جراحی بینی فانتزی پرداخته شد و معایب و مزایای آن برای افراد مشخص شد و متوجه شدیم که این نوع جراحی مناسب همه افراد نیست و ممکن است پس از جراحی فاکتورهای زیبایی را نقض کند. به طور کلی پزشکان با جراحی بینی فانتزی موافق نیستند و به بیش تر افراد جراحی طبیعی و نیمه فانتزی را توصیه می کنند. پیشنهاد ما به شما این است که برای عمل کردم بینی خود به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر علیرضا بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386 رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390 عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *