مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

شکاف لب و کام

شکاف لب و کام یکی از نقایص مادرزادی می باشد ، این بیماری زمانی رخ می دهد که بافت کافی برای ایجاد کام و لب وجود ندارد.
در دوره جنینی تشخیص شکاف لب معمولا در سه ماهه دوم یا سوم داده میشود ولی با سونوگرافی سه بعدی میتوان با دقت بالاتر و در زمان زودتر این انومالی را تشخیص داد.
شکاف لب میتواند یکطرفه یا دوطرفه باشد، کامل یا ناکامل باشد، در سمت چپ یا راست باشد، همچنین میتواند همراه شکاف کام یا بدون همراهی با شکاف کام باشد. در تمام موارد شکاف لب درجاتی از درگیری بینی وجود دارد.
شکاف لب و کام در سمت چپ بیشتر دیده میشود؛ شکاف لب در پسر ها وشکاف کام در دخترها شایعتر است. مادر و پدری که شکاف لب یا کام نداشته اند در صورتی که یک فرزند مبتلا به شکاف کام یا لب داشته باشند احتمال اینکه فرزند بعدی درگیر باشد 4 درصد است؛ و در صورتیکه دو فرزند مبتلا داشته باشند احتمال درگیری فرزند بعدی 9 درصد است.اگر یکی از والدین شکاف لب یا کام داشته باشد احتمال درگیری فرزندشان 4 درصد است ولی در صورتیکه این والدین یک فرزند درگیر هم داشته باشند احتمال درگیری فرزند بعدی 17 درصد است.
اقدامات ارتودنسی در 3 ماه اول میتواند از شدت بدشکلی بکاهد و نتیجه عمل ترمیمی را مطلوب تر نماید؛ و به دنبال آن در سن 3تا 5 ماهگی عمل جراحی ترمیم شکاف لب باید انجام شود؛ سن مناسب برای ترمیم شکاف کام 10 تا 12 ماهگی است
شکاف کام ولب تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی شخص دارد که در برخی از موارد سبب تاثیرات روانی مخربی بر روی بیمار میشود ، جهت پیشگیری از تمام عوارض این بیماری نیاز است درمان به موقع صورت گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران

بیشتر بخوانید
سینداکتیلی (چسبندگی انگشتان )

رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386
رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390
استادیار دانشگاه جندی شاپور
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

Call Now Buttonتماس با پزشک