دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی زیبایی بدن / لاغری و پیکرتراشی / لیپوساکشن؛ بهترین روش برای لاغری موضعی
مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه

لیپوساکشن؛ بهترین روش برای لاغری موضعی

لیپوساکشن که امروزه طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است، یکی از بی خطر ترین، دقیق ترین و مطمئن ترین روش ها برای لاغری می باشد. لیپوساکشن که به جراحی پیکر تراشی نیز معروف است، بافت های چربی را از بدن بیرون کشیده و باعث زیبایی اندام می شود. لیپوساکشن یک روش موثر برای لاغری است که بدون هیچ گونه برش و بخیه انجام می شود و جراح پلاستیک در طول یک جلسه می تواند حجم عظیمی از چربی ها ر ا از بین ببرد.

لبپوساکشن

لاغری با لیپوساکشن چیست؟

لاغری با لیپوساکشن یک روش موثر است که در آن با استفاده از دستگاه های پیشرفته میتوان میزان قابل توجهی از چربی ها را از بین برد، این جراحی با استفاده از دستگاه لیپوساکشن انجام می شود، جراح برای این که بخواهد چربی های بدن را از بین ببرد، از یک میله ی فلزی بسیار نازک به نام کانولا استفاده می کند و با ایجاد یک سوراخ کوچک در بدن، آن را در زیر پوست وارد کرده و چربی ها را بر می دارد.

مهم ترین کاری که از دست شما برای گرفتن نتیجه هر چه بهتر از این جراحی بر می آید، این است که بهترین جراح لیپوساکشن را انتخاب کنید و به صحبت ها و توصیه های وی در رابطه با مراقبت ها و اقدامات قبل و بعد از عمل گوش فرا دهید.

لیپوساکشن برای چه کسانی مناسب است؟

این روش نیاز به بیهوشی ندارد و کاملا سرپایی انجام می گیرد و با کمترین عوارض و درد و کبودی می باشد. نکته بسیار جالب در مورد روش لیپوساکشن این است که کم شدن سایز بدن تا مدت ها ادامه دارد و باعث رفع سلولیت نیز می شود. این جراحی برای افرادی که تصمیم به لاغری دائمی دارند مفید است، البته لیپوساکشن برای از بین بردن چربی های موضعی مورد استفاده قرار می گیرد.

افرادی که بعد از گرفتن رژیم لاغری و ورزش نتوانسته اند چربی های قسمت شکم، ران، پهلو و حتی بازوهای خود را از بین ببرند، گزینه های مناسبی برای این جراحی هستند، لاغری با لیپوساکشن به همراه روش های دیگر لاغری نیز می تواند در درمان چاقی های مفرط شکمی موثر واقع شود.

مزایای لیپوساکشن نسبت به سایر روش ها

 • یکی دیگر از روش های لاغری موضعی لیپوماتیک است. در این روش بر خلاف لیپوساکشن، چربی بیرون کشیده نمی شود و با استفاده از حرارت آب شده و از بین می رود. این اقدام و استفاده از حرارت می تواند برای فرد مضر واقع شود و باعث از بین رفتن سلول های بدن گردد.
  مهم ترین مزیت لیپوساکشن نسبت به لیپوماتیک این است که در آن چربی ها بیرون کشیده می شوند و آب نمی شوند. به این ترتیب اثرگذاری این اقدام تنها بر روی سلول های چربی خواهد بود و به سلول های دیگر آسیبی وارد نخواهد شد.
 • لیپوساکشن نسبت به روش های دیگر لاغری مانند اسلیو معده و بای پس معده درد کمتری را به همراه دارد. در این روش ها معده فرد تحت جراحی قرار می گیرد و ممکن است این اقدام مشکلات بسیاری را برای فرد به همراه داشته باشد. در صورتی که در روش لیپوساکشن هدف جراحی بر روی مواضع دارای چربی قرار خواهد گرفت.
 • سرعت بهبودی بعد از لیپوساکشن بالاست. جراح پلاستیک با ارائه توصیه های لازم درباره مراقبت های بعد از لیپوساکشن به شما در هر چه سریع تر طی شدن دوره ریکاوری بعد از عمل کمک خواهد کرد.
 • طول عمل و تعداد دفعات انجام عمل لیپوساکشن کوتاه است. به این معنا که تنها در یک جلسه می توان چربی های موضعی را به طور کامل بیرون کشید.
 • در بسیاری از مواقع، بعد از برداشته شدن میزان زیادی چربی ازنواحی مختلف بدن، این نواحی دچار افتادگی پوست می شوند.
 • لیپوساکشن نسبت به سایر روش های لاغری موضعی مانند لیپوماتیک و جراحی های لاغری عمومی مانند اسلیو و بای پس معده عوارض بسیار کمتری را به همراه خواهد داشت.
 • ماندگاری طولانی مدت نتایج نیز یکی دیگر از مزایای جراحی لاغری با لیپوساکشن است.
بیشتر بخوانید
ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم چیست؟

مزایای لیپوساکشن

لیپوساکشن چگونه انجام می شود؟

لیپوساکشن به از بین بردن تعداد سلول های چربی در بدن کمک می کند، زمانی که سلول های چربی در بدن زیاد باشد و فرد دچار اضافه وزن شود، این سلول ها حجیم شده و باعث چاقی فرد می شوند. در مقابل اگر تعداد سلول های چربی در بدن کم باشد هرچند که فرد دچار اضافه وزن گردد بازهم شاهد چاقی های گذشته نخواهد بود .

لیپوساکشن هم دقیقا باعث کاهش تعداد سلول های چربی در بدن می شود و به همین دلیل هم به عنوان یک روش برای لاغری دائمی محسوب می شود.

چه قسمت هایی را می توان لیپوساکشن کرد؟

 • بازوها و آرنج
 • زانو و ساق پا
 • گردن و غبغب
 • شکم و زیر شکم
 • تمامی قسمت های باسن
 • پهلو ها و کفل ها و ناحیه پشت کمر
 • تمامی قسمت های داخلی و خارجی ران

اقدامات قبل از لیپوساکشن

قبل از عمل لیپوساکشن نیاز است بیمار یک سری نکات را رعایت نماید که در ذیل به توضیح آن ها می پردازیم:

 1. بیمار باید از نظر سابقه برخی از بیماریها نظیر فشارخون بالا، بیماری های قلبی عروقی، سکته قلبی و مغزی، و برخی دیگر از بیماری ها نظیر سرطان و یا بیماری های که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر گذار هستند مورد بررسی قرار گیرد.
 2. سابقه مصرف داروها :بیمار باید از لحاظ سابقه مصرف برخی از داروها نظیر وارفارین، پلاویکس، بروفن، ویتامین E، سایمتیدین، فلوکساسین، مترونیدازول و… مورد بررسی قرار گیرد.
 3. ارزیابی روانی :بیمار از لحاظ سابقه فعالیت های بدنی، تغییرات وزن متوالی و اینکه تحمل مراحل پس از عمل را دارد یا خیر مورد بررسی قرار گیرد.
 4. جهت مشخص شدن قطر چربی و احتمال وقوع فتق نیاز است بیمار سونوگرافی انجام دهد.
 5. انجام برخی از آزمایشات نظیر کم خونی، کارکرد کلیه و کبد، تست های انعقادی و هپاتیت، هم چنین تست بارداری باید مورد بررسی قرار گیرد.
 6. گرفتن عکس جهت پرونده بیمار نیز انجام می شود.
 7. در انتها بیمار باید فرم رضایت نامه را پر نماید.
بیشتر بخوانید
لیفت بازو (براکیوپلاستی)

نواحی لیپوساکشن

مراقبت های پس از لیپوساکشن

 1. یکی از نکاتی که شخص باید رعایت نماید نشستن شخص می باشد، تمامی اشخاصی که به انجام لیپوساکشن می پردازند باید از نشستن به حالت 90 درجه اجتناب نمایند و تا جای که امکان دارد بر روی صندلی لم بدهند .
 2. اشخاص باید از مصرف غذاهای چرب و پر نمک اجتناب نمایند، زیرا اجتناب از غذاهای پر چرب و پرنمک سبب کاهش ورم و التهاب می شود .
 3. بیمار باید در چند ساعت اول استراحت نماید، استراحت مطلق زمانی ضروری است که بیمار احساس خواب آلودگی نماید .
 4. بیمار باید یک روز پس از جراحی لیپوساکشن به انجام پیاده روی بپردازد، پس از گذشت یک ماه نیاز است بیمار پیاده روی منظم را انجام دهد .
 5. نیاز است بیمار تا سه ماه پس از عمل لیپوساکشن گن بپوشد، زیرا پوشیدن گن به شکل مداوم سبب کمک به تخلیه شدن مایعات و کاهش تورم ها می شود، پوشیدن گن را دکتر بخشایی کیا فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران تا سه ماه توصیه می نماید .
 6. دکتر بخشایی کیا به اشخاصی که لیپوساکشن را انجام می دهند توصیه می کند که داروهای تجویز شده را به موقع مصرف نمایند .
 7. دکتر بخشایی کیا به بیماران توصیه می کند که جهت کمک به تخلیه شدن مایعات بیشتر، جهت کاهش تورم و کبودی، پس از عمل محل لیپوساکشن شده را ماساژ دهند، معمولا دفع مایعات تا 5 روز به طول می انجامد .
 8. دکتر بخشایی کیا به بیماران توصیه می کند شب ها پاهای خود را معمولا بالاتر از بدن نگه دارند زیرا انجام اینکار سبب کاهش تورم می شود و از بروز تورم جلوگیری می کند، رفتن به حمام در همان روز لیپوساکشن سبب کمک به استخراج بیشتر مایعات می شود، پس از عمل لیپوساکشن بیمار بهتر است روزانه به استحمام بپردازد.

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

افرادی که نیازمند لاغری موضعی هستند و یا تجمع چربی در قسمت مشخصی از اندام آن ها صورت گرفته است، معمولا از چاق بودن شکم و پهلو ها و یا ران ها در عذاب هستند. بیشتر افراد برای از بین بردن این چربی ها از رژیم های سخت و ورزش های سنگین کمک می گیرند اما باید بدانید که چربی هایی که بسیار سفت و سخت هستند به راحتی از بین نمی روند و آب کردن آن ها یک کار زمان بر و دشوار خواهد بود.

لیپوساکشن کمک می کند تا به کمک یک دستگاه هوشمند سلول های چربی را بدون آسیب از بدن بیرون بکشید. لیپوساکشن بدون درد و خونریزی بوده و دوره ی نقاهت بسیار کوتاهی دارد. پیش از این در رابطه با مراقبت های لازم قبل از جراحی لیپوساکشن مطالبی ارائه نموده ایم و اینک تصمیم داریم تا مراقبت های بعد از لیپوساکشن رابه شما خاطر نشان کنیم:

 1. بعد از جراحی لیپوساکشن قدری قدم بزنید، مطمئنا بعد از جراحی خسته اید و کمی درد دارید اما قدم زدن می تواند در کاهش دوره ی ریکاوری و بهبود حال عمومی کمک بزرگی بنماید، البته می توانید از همراهتان کمک بگیرید.
 2. بعد از جراحی مقداری ترشح خواهید داشت، بهتر است استحمام کنید و قسمت های که جراحی شده اند را به آرامی زیر دوش آب گرم ماساژ دهید.
  البته ترشحات در ۲۴ تا ۴۸ ساعت ابتدایی جراحی بیشتر خواهد بود و شما با تخلیه مایعات از محل های جراحی همراه خواهید بود، البته این مورد نگران کننده نیست و هرچه ترشحات بیشتر باشند میزان کبودی و تورم شما نیز کمتر خواهد بود. دفع مایعات تا ۵ روز کاملا طبیعی است.
 3. یکی دیگر از مراقبت های لازم بعد از جراحی لیپوساکشن نشستن صحیح می باشد،در دوره نقاهت از نشستن های طولانی و در حالت 90 درجه که فشار زیادی به شکم و پاها وارد می شود اجتناب نمایید،برای نشستن از صندلی های راحت استفاده کنید و مقداری لم دهید.
 4. در این دوره از مصرف غذای پر نمک و پر چرب پرهیز نمایید زیرا نمک تورم شما را زیاد کرده و دوره ی کاهش آن را نیز بیشتر می کند.
 5. نیازی به استراحت مطلق ندارید اما از تحرک های سنگین و زیاد جلوگیری کنید، اگر احساس خواب آلودگی دارید بخوابید اما به یادداشته باشید که امکان پیاده روی برای شما نیز وجود دارد. امکان ورزش های سبک و پیاده روی های ورزشی نیز بعد از یک ماه مجاز خواهد بود.
 6. یکی از مواردی که باید رعایت کنید، استفاده از گن لاغری است، این گن تورمات بعد از جراحی را کاهش می دهد و فرم زیبا تری به شکم و پهلوهای شما خواهد داد،هرچه در دوره ی نقاهت گن شما تنگ تر باشد میزان قابل توجه تری از بدن شما فرم می گیرد و البته تورم های شما سریع تر کاسته می شود. بعد از دو هفته می توانید از گن های شل تر استفاده کنید،گن را همیشه به تن داشته باشید و حدود دو ماه مداوم استفاده نمایید (آن را فقط برای رفتن به حمام یا شستشو از بدن خارج کنید)
 7. دارو های خود را سر ساعت و طبق دستور مصرف کنید.
 8. احساس سوزن سوزن شدن در نواحی لیپوساکشن شده طبیعی است و نگران کننده نیست.
 9. کبودی بعد از جراحی نیز وجود خواهد داشت و البته این میزان به حجم چربی از بین رفته و جنس پوست شما بستگی دارد اما حدود دو هفته بعد محو خواهند شد.
 10. می توانید محل های جراحی را با لوسیون ماساژ دهید تا تورم و درد احساس نشود.
 11. به یاد داشته باشید که بلافاصله بعد از عمل امکان رفتن به استخر و شنا کردن وجود نخواهد داشت (به دلیل باز بودن منافذ جراحی بعد از عمل لیپوساکشن)
بیشتر بخوانید
لیفت بدن چیست و چه تفاوتی با لیپوساکشن دارد؟

ورزش بعد از لیپوساکشن

مقایسه لاغری با لیپوساکشن با روش های دیگر

با توجه به اینکه در لیپولیز یا همان لیپوماتیک بافت های چربی توسط حرارت از بین رفته و چربی مذاب شده از قسمت های لیپولیز شده بیرون آورده می شود، این چربی های استخراج شده را دیگر نمی توان استفاده کرد.

اما برعکس در لیپوساکشن چون هیچ گونه گرما و حرارتی وجود ندارد عوارضی همچون مبتلا شدن به سوختگی از بین رفته و این چربی ها چون بدون هیچ آسیبی از بدن خارج شده اند.

در صورت نیاز دوباره می توان آن ها را در ناحیه هایی دیگر از بدن مانند صورت و بدن نیز استفاده کرد بدین صورت که معمولا برای از بین بردن چین و چروک ها در فرد تزریق می شود و خطوط خنده و اخم  از بین خواهد رفت. به این عمل تزریق چربی گفته می شود. یکی از پر طرفدارترین انواع تزریق چربی را می توان تزریق چربی به باسن دانست.

نحوه انجام لیپوساکشن

لیپوساکشن به از بین بردن تعداد سلول های چربی در بدن کمک می کند، زمانی که سلول های چربی در بدن زیاد باشد و فرد دچار اضافه وزن شود، این سلول ها حجیم شده و باعث چاقی فرد می شوند، در مقابل اگر تعداد سلول های چربی در بدن کم باشد هرچند که فرد دچار اضافه وزن گردد بازهم شاهد چاقی های گذشته نخواهد بود. لیپوساکشن هم دقیقا باعث کاهش تعداد سلول های چربی در بدن می شود و به همین دلیل هم به عنوان یک روش برای لاغری دائمی محسوب می شود.

در ابتدا متخصصان روی پوست ناحیه ایی که قرار است لاغری صورت بگیرد سوراخ هایی حدود 6 میلی متر ایجاد کرده که از این طریق چربی بیرون آورده می شود. لوله ای به نام کانولا  که در روش لاغری با لیپوساکشن وجود دارد با حرکت ارتعاشی و با صدمه کمتر به  بافت ها ی چربی و همچنین بافت های عضلانی،عروق خونی و … آنها را بیرون می آورد. چربی ها در این روش به صورت تماما فیزیکی با حرکت های لرزشی به حالت امولسیون تبدیل شده و بعد توسط خود ستگاه بیرون آورده می شود.

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از لیپوساکشن

نحوه لیپوساکشن

سوالات متداول درباره  لاغری با لیپوساکشن

در ادامه می توانید مهم ترین سوالاتی که در رابطه با جراحی لیپوساکشن مطرح می شوند را بخوانید. شاید هر یک از این سوالات برای شما نیز وجود داشته باشد.

چه زمانی ترشحات خونی قطع خواهند شد؟

بعد از روز سوم ترشحات به مرور زمان کمتر خواهد شد.

هزینه لیپوساکشن برای ما چگونه است؟

قیمت عمل شما با توجه به میزان چربی ناحیه ایی که مورد نظرشما است و تعداد محل های عمل شما  برآورد می شود.

چرا دچار نامنظمی در دوره ماهیانه خود شده اییم؟

به علت واکنش بدن و یا ایجاد تب در خانم ها این جلو افتادن یا تاخیر در قاعدگی خانم ها طبیعی است.

کبودی ها بعد از لیپوساکشن چه زمانی از بین خواهند رفت؟

تا پانزده روز به تدریج رنگ کبودی ها کمرنگ خواهد شد و از بین خواهد رفت.

چگونه می توان از لیپوساکشن نتیجه خوبی گرفت؟

بعد از لاغری موضعی با لیپوساکشن باید رژیم غذایی مناسبی برای خود در نظر بگیرید تا در آن استفاده از نمک به حداقل رسیده و به از بین رفتن ورم ها کمک کند. از روز چهارم ماساژ محل های عمل شروع شود و گن های مناسب تا حدود دو ماه بسته شود.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران

رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386
رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390
استادیار دانشگاه جندی شاپور
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هفت =

Call Now Buttonتماس با پزشک