دکتر علیرضا بخشایی کیا / جراحی بینی / چسب زدن به بینی بعد از عمل
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

چسب زدن به بینی بعد از عمل

چسب زدن به بینی پس از جراحی بینی برای کمک به بهبود تورم وکبودی های بینی انجام می شود. از آن جایی که بعد از جراحی، بینی مخصوص در اطراف نوک آن کبودی و تورم پیدا میکند چسب زدن به تسریع روند بهبودی آن کمک می کند. چسب زدن به بینی باعث می شود که فشاری بر روی پوس بینی اعمال شود که این فشار سبب کمک به بهبود تورم می شود. علاوه بر این، پس از جراحی زیبایی بینی، شکل زیرین بینی با تغییر در شکل غضروف بینی تغییر کرده است. نوار چسب به پوست بینی کمک می کند تا با این شکل جدید سازگار شود.

نحوه چسب زدن به بینی بعد از عمل

نحوه چسب زدن به بینی بعد از عمل بینی میتواند با توصیه های هر پزشک متفاوت باشد در ادامه به بررسی دو روش از انواع روش های چشب زدن بهبینی بعد از عمل می پردازیم.

روش اول چسب زدن به بینی

 بیماران یک نوار چسب را روی بالای بینی قرار می دهند. 

روش دوم چسب زدن به بینی

بیماران نواری از چسب را در زیر کلوملای بینی قرار می دهند و سپس نوار را به آرامی در اطراف لوبول اینفراتاپ فشار می دهند. نوار اضافی روی قسمت بالای بینی قرار می گیرد.

نحوه چسب زدن به بینی

مراحل چسب زدن به بینی

معمولاً وقتی برای برداشتن آتل و کشیدن بخیه به پزشک مراجعه می کنید، جراح به شما یاد می دهد که چگونه بینی خود را به درستی چسب بزنید. هنگامی که جراح شما می خواهد بینی شما را بچسباند، بهتر است یک ویدئو ضبط کنید تا ببینید جراح شما چگونه بینی شما را می چسباند. در ادامه مراحل چسب زدن صحیح به بینی را شرح می دهیم:

مرحله 1) پل بینی خود را با چسب بچسبانید

برای چسباندن روی پل بینی، 3 تا 5 تکه چسب بردارید. توصیه می کنیم اولین نوار را روی ادم نوک فوقانی قرار دهید و به بالا رفتن از بینی ادامه دهید.

هر نوار باید تا حدی با نوار قبلی همپوشانی داشته باشد. همچنین مهم است که هنگام چسباندن نوار، ناحیه را به طور مساوی فشار دهید.

چسب زدن به پل بینی

هر نوار باید تا حدی با نوار قبلی همپوشانی داشته باشد. همچنین مهم است که هنگام چسباندن نوار، ناحیه را به طور مساوی فشار دهید.

نکته: همانطور که به سمت بالا حرکت می کنید، نوارهای کوتاه تری بردارید تا نتیجه نهایی منظم تر به نظر برسد.

مرحله 2) نوک بینی را به صورت u  بپیچید

حالا، یک تکه نوار بلندتر بردارید و به دور نوک بینی بپیچید. برای این کار نوک بینی را کمی به سمت بالا بکشید و با ایجاد یک شکل u مانند چسب را بزنید

در حین انجام این کار سعی کنید سوراخ های بینی را نپوشانید. شما باید قسمت بالایی نوک بینی خود را بدون پوشش رها کنید.

چسب زدن به تیغه بینی

مرحله 3) تکرار کنید

در این مرحله، باید مرحله اول را تکرار کنید (تکرار مرحله دوم به ندرت مورد نیاز است.) فشار ملایم باید در حین تکرار فرآیند ایجاد شود.

مزایا چسب زدن به بینی بعد از عمل

تقریباً در تمام موارد پس از جراحی بینی، توصیه می شود که بینی بیماران چسبانده شود.  چسب زدن به بینی بعد از رینوپلاستی از دو طریق به بهبود نتایج جراحی کمک می کند:

 اولاً با «فشار دادن بر روی پوست ورم بینی بعد از عمل بینی کاهش می یابد» و ثانیاً با اعمال این فشار بر روی اسکلت غضروفی تراشیده شده، به قرار دادن پوست کمک می کند. این به ویژه در بیمارانی که پوست نسبتاً ضخیم‌تری دارند مفید است. این بیماران پوستی دارند که پس از جراحی به زمان زیادی برای جمع شدن نیاز دارد.

این پوست ها همچنین بیشتر مستعد تشکیل بافت اسکار سخت بین پوست و اسکلت غضروفی خود هستند. اگر این بافت قبل از انقباض کامل پوست بینی روی اسکلت ایجاد شود از ادامه روند بهبودی جلوگیری می کند و در مواردی با ایجاد پری در نواحی مختلف بینی به خصوص در نوک بینی باعث از بین رفتن نتایج مطلوب می شود.

چسب زدن مناسب به بینی احتمال بروز چنین عوارض جانبی را کاهش می دهد.

چسب زدن به بینی بعد از عمل اگر تحت نظارت دقیق بهترین جراح بینی باشد، معمولاً در چند هفته اول تا یک ماه پس از جراحی مؤثر است.

برخی پزشکان توصیه می کنند که استفاده از چسب های بینی را مخصوصا در شب برای 1-2 ماه پس از عمل ادامه دهید. اما گاهی بیمارانی هستند که 6 ماه تا یک سال بعد از عمل چسب می زنند.

سوالات متداول

دکتر علیرضا بخشایی کیا

دکتر علیرضا بخشایی کیا، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران رتبه برتر بورد تخصصی جراحی عمومی سال 1386 رتبه برتر بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک در سال 1390 عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

مقالات مرتبط

عمل بینی با لیزر

عمل بینی با لیزر

عمل بینی با لیزر، نوعی از جراحی بینی است که در آن از لیزر برای تغییرات لازم در ظاهر بینی استفاده می شود. در این نوع جراحی پزشک پوست اضافه بینی را از بین می برد. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *